svētdiena, 2023. gada 1. oktobris

Tehniskie prieki, lasot jauno izglītības datu gadagrāmatu


Šeit pavisam neliels [tiešām mikroskopisks] atgādinājums par tām mūsdienu ērtībām, ko piedāvā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija ar jaunāko izglītības datu gadagrāmatu “Īsumā par izglītību 2023. gadā”

Un tās ir vismas trīs lietas – labas lietas un ceturtā no sirds.

1. Katra nodaļa ir līdzvērtīgā struktūrā, kas ļoti, ļoti atvieglo lasīšanu un uztveri: tiek sākts ar izpēti, tad definīcijām un metodoloģiju, neaizmirst par informācijas avotiem un ikreiz tēmai pakārtotās datu tabulas. Cik tas ir labi! Zemāk tik ieskatam piemērs par investīciju apjomu izglītībā.

2. Datu tabulas ir pieejamas ērtos MS Excel failos, kur ir ne tikai ērtas [un daudz] datu tabulas, bet arī grafiki. Šeit piemērs ar vienmēr aktuālo tēmu par skolotāju darba samaksu.

3. Kā būtiska pievienotā vērtība ikreiz ir pielikumi, kas palīdz uztvert un salīdzināt izglītības sistēmas, ļaujot labāk izprast vispārīgos salīdzinošos rādītājus par skolēniem, un arī valstu ekonomikas, kas nenoliedzami ir pamats daudziem finanšu attīstības rādītājiem arī izglītībā.

4. Par ko man ir lielākais prieks, jo šobrīd ar kolēģiem cenšamies arī paši aptvert Power BI iespējas starptautisko izglītības pētījumu rezultātu vizualizācijā – ir lieliskie, interaktīvie gadagrāmatas attēli. Tā ir liela ērtība un vērtība, kuru Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas kolēģi mums jau nodrošina vairākus gadus – un mēs aicinām katru lasītāju šo vienkāršo, ērto vizualizāciju izmantot. Neliels piemērs par skolēnu mācību laiku skolā (šeit nav iekļauts fakulatīvos un interešu izglītībā pavadītais laiks).

Ar šo visu kopā tik vēlējāmies aicināt kopā ar mums baudīt datus un izmantot tos lēmumiem un spriedumiem par Latvijas izglītības sistēmu. Tehniski ierasts prieks, par kura saturu turpināsim atgādināt 😊

Ar sveicieniem,
Dace

Pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz avotu obligāta.