svētdiena, 2023. gada 15. oktobris

Aotearoa

 Oktobrī (tāpat arī martā) notiek Izglītības sistēmu indikatoru programmas (INES) regulārās sanāksmes. Tā ir iespēja tikties ar kolēģiem no citām valstīm un risināt sarunas par izglītības rādītājiem. Tāpat kā ar kolēģiem Rīgā, arī te sarunas var būt dažādas, tāpat kā dažādi ir cilvēki. Tomēr, sarunas vienmēr notiek vairākos līmeņos, gan informācijas apmaiņas līmenī, gan izpratnes ieguves, gan savstarpējās emocionālās un vērtību bagātināšanās līmenī.  

Te pieskaršos īsai sarunai ar kolēģi no Jaunzēlandes, ar kuru iepriekš nebija iznācis runāt. Kas gan var būt kopīgs vai vienojošs Latvijas un Jaunzēlandes izglītības rādītājiem? Tomēr tieši viena neglaimojoša kopība rosināja pavaicāt, kā viņi savā valstī skaidro skolēnu augsto īpatsvaru, kas izjutuši dažāda veida pāridarījumus skolā.  

Atkāpei un atgādnei: Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas PISA 2018. gada rezultāti rādīja, ka starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstīm Latvijai (35,5%) un Jaunzēlandei (31,6%) ir augstākais 15-gadīgo skolēnu īpatsvars, kuri izjutuši pāridarījumus (exposure to bullying at school) vismaz dažas reizes mēnesī.  

Jautāts, kādi varētu būt iemesli biežajiem pāridarījumiem Jaunzēlandes skolās, kolēģis sacīja, ka vienas atbildes nav. Viens no iemesliem varētu būt, ka bērni nāk no dažādām ģimenēm, no turīgām un mazāk turīgām, un tas veido atšķirības starp bērniem, savstarpēju neizpratni, veicina nelabvēlīgu klimatu skolā, apsaukāšanos, ņirgāšanos un pāridarījumus. Un kā jūs Latvijā to skaidrojat? - viņš vaicāja. Sacīju, ka arī mums nav viena skaidrojuma. Sabiedrība kopumā ir diezgan agresīva, un tas atspoguļojas skolā. Noslēdzot īso sarunu, kolēģis minēja, ka Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas jaunajiem rezultātiem, kas būs pieejami sākot ar 5. decembri, vajadzētu būt labākiem, jo skolas šo problēmu uztver ļoti nopietni un risina.  

Pameklējot avotus internetā, redzams, ka Jaunzēlandes skolas izmanto dažādas programmas un metodes, lai mazinātu pāridarījumus skolās, piemēram, programmu KiVa, kas pazīstama arī Latvijas skolām.  Pētnieki allaž ir uzsvēruši, ka atšķirības starp valstīm nav tik lielas, kā atšķirības starp vienas valsts skolām. Te ilustrācijai Latvijas Universitātes Izglītības pētniecības institūta pētnieku teiktas par pāridarījumiem Latvijas skolās 2018. gada pētījuma datos: no 308 aptaujātajām skolām 15 skolas bija tādas, kurās neviens skolēns nebija izjutis pāridarījumus, taču piecas skolas bija tādas, kurās pilnīgi visi skolēni bija atbildējuši, ka pieredzējuši dažādus pāridarījumus vismaz pāris reizes mēnesī. Attiecīgi arī skolēnu sasniegumi dabaszinātnēs šajās piecās skolās bija zemāki, nekā skolās, kurās skolēni nebija izjutuši pāridarījumus.

Avots: LU IPI, 2020. gads

Līdztekus Latvijas un Jaunzēlandes skolu problēmu un risinājumu līdzībām, ir viena īpaša Jaunzēlandes sabiedrības un izglītības sistēmas iezīme. Gan sabiedrībā kopumā, gan izglītībā arvien vairāk un vairāk tiek ieviesti jēdzieni un izpratne, kas nāk no salu pamatiedzīvotāju maoru (māori) tradīcijas un valodas. Piemēram, plašumā vēršas valsts nosaukuma papildinājums ar vārdu Aotearoa, kas tulkojumā nozīmē “garā baltā mākoņa zeme”.  

Izglītībā ieviests koncepts ako, kas nozīmē gan mācīšanos, gan mācīšanu. Tas paredz iespēju katru, kas māca, uzlūkot arī kā skolēnu, un katru, kas mācās, arī kā skolotāju. Tradicionālajā skatījumā zināšanas ir dārgums, kas pieder kopienai, ne tik vien vienam indivīdam. Tradicionālo jēdzienu ieviešana izglītībā un mācību procesā ir izpratni un redzesloku paplašinoša. Tā ļauj ieraudzīt parādības to savstarpējās saistības un ilgtspējības kontekstā. Tā ir arī sava veida iesakņošanās garā baltā mākoņa zemē.  

Neapšaubāmi arī mums ir pieejams avots ar iesakņojošiem un vienlaikus iespējojošiem jēdzieniem. No šī avota nāk, piemēram, jēdziens tikums, kas nozīmē sevis pārvarēšanu un tikšanu tālāk.  

Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors

Daži avoti par Jaunzēlandes izglītības sistēmā izmantotiem jēdzieniem:
Izglītības terminu glosārijs
Vērtēšana pirmsskolas izglītībā un māori vērtības
Problemātiski jautājumi par maoru jēdzienu izmantošanu dabaszinātņu mācību saturā
Izaicinājumi un problēmas Jaunzēlandes izglītības sistēmā
Izglītības ministrijas vietne


Pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta. Paldies!