sestdiena, 2024. gada 30. marts

Kā salīdzināt laiku, ko skolotāji velta mācīšanai

Runājot par datiem, protams, ārkārtīgi svarīgas ir detaļas un konteksts. Jo īpaši, ja runa ir par starptautiskajiem salīdzinošajiem datiem. Datu attēlu te veido ļoti daudzveidīgi pavedieni, kurus nosaka valstu izglītības sistēmu vēsturiskais, ekonomiskais un pilsoniski sabiedriskais konteksts.  

Attēlā salīdzināts mācīšanas laiks astronomiskajās stundās gadā, ko skolotāji velta mācīšanai sākumskolā, pamatizglītības otrajā posmā un vidusskolā. Šie dati par 2020./2021. mācību gadu publicēti ziņojumā “Īsumā par izglītību 2022” jeb Education at Glance 2022. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija OECD mācīšanas laika datus publicē reizi divos gados, un jaunāko datu grafiks būs pieejams 2024. gada septembrī.

 
Piezīmes: 1. Faktiskais mācīšanas laiks (Latvijai izņemot pirmsskolas izglītības pakāpi). 2. Pārskata gads atšķiras no 2021. gada. Plašāka informācija ir pieejama avota tabulā. Vidējais plānotais mācīšanas laiks skolā mācību gada sākumā. Izglītības sistēmu izlase atbilstoši mācību stundu skaitam gadā vispārējā vidējā izglītībā. Avots: OECD (2022), D4.1. attēls un tabula.  

Starp valstīm te salīdzināts regulējumā noteiktais mācīšanas laiks. Izņēmums ir Amerikas Savienotās Valstis (ASV), Latvija un Šveice, par kurām dažādu iemeslu dēļ nebija pieejams regulējumā noteiktais mācīšanas laiks (izņemot pirmsskolas izglītībai Latvijā), tādēļ salīdzināšanai iekļauts šo triju valstu apkopotais vidējais faktiskais mācīšanas laiks, ko skolotāji velta skolēnu mācīšanai. Ņemot vērā šos izņēmuma gadījumus, Eiropas valstu izlasē attēlā atstātas arī ASV.  

Labākai šī attēla izpratnei svarīgi ir noskaidrot atšķirību starp regulējumā noteikto (statutory) un faktisko (actual) mācīšanas laiku (teaching time). Kā skaidro OECD, atsevišķu skolotāju mācīšanas laiks var atšķirties no noteikumos un regulējumā noteiktā, piemēram, virsstundu dēļ. Faktiskais mācību laiks ir gada vidējais stundu skaits, ko pilna laika skolotāji māca skolēnu grupai vai klasei, ieskaitot virsstundas un ietverot arī darbības, kas tiešā veidā nav mācību priekšmetu mācīšana, bet ir, piemēram, kārtības uzturēšana un citi uzdevumi. Tas nodrošina priekšstatu par skolotāju faktisko mācīšanas slodzi. 

Tikai dažas valstis spēj nodrošināt datus gan par regulējumā noteikto, gan faktisko mācīšanas laiku, un šie dati liecina, ka faktiskais mācīšanas laiks atšķiras no regulējumā noteiktā. Atšķirības starp regulējumā noteikto un faktisko mācīšanas laiku var būt virsstundu rezultāts skolotāju prombūtnes vai vakanču dēļ.  Atšķiras arī datu avoti: dati par oficiāli noteikto mācīšanas laiku nāk no reglamentējošiem dokumentiem, bet faktiskā mācīšanas laika datu avoti ir administratīvie reģistri, statistikas datubāzes, reprezentatīvu izlašu apsekojumi vai citi avoti.  

Vēl viena nianse: ja oficiāli noteiktajā mācīšanas laikā skolotājiem, kuri māca  no 7. līdz 12. klasei, atbilstoši OECD metodoloģijai starpbrīžu laiks starp stundām nav iekļaujams, tad faktiskajā mācīšanas laikā tas neizbēgami iekļaujas. Turklāt, ir valstis, kas uzskata, ka arī oficiāli noteiktajā mācīšanas laikā ir jābūt iekļautam starpbrīžu laikam, jo skolotāji ir atbildīgi par skolēniem arī starpbrīžos. Latvijā, piemēram, regulējums nosaka, ka audzināšana (ko citviet dēvē par character education) ir izglītības procesa neatņemama sastāvdaļa, saistīta arī ar sociāli emocionālās kompetences mācīšanu (pašregulāciju un emocionālā intelekta attīstību), un notiek nepārtrauktā vienotā procesā gan mācību stundās, gan starpbrīžos

Tātad faktiskais mācīšanas laiks parasti ir lielāks par regulējumā noteikto mācīšanas laiku. Otrs iemesls, kāpēc Latvija attēlā parādās ar salīdzinoši lielu, 832 mācīšanas stundu skaitu tieši vidējā izglītībā ir laika posms, par kuru apkopti dati. Tas ir jau minētais 2020./2021. mācību gads, kad Covid-19 epidemioloģisko ierobežojumu dēļ mācību klases vidusskolā tika dalītas mazākās grupās, tādējādi palielinot vidējo mācīšanas stundu skaitu Latvijai tieši vidējā izglītībā. Attēlā arī redzams, ka mācīšanas stundu skaits Latvijas sākumskolā (vidēji 630) bija viens no mazākajiem starp OECD valstīm (OECD vidēji 784 stundas), pat ņemot vērā to, ka Latvijas faktiskajā mācīšanas laikā ietverts ar izglītības procesu vienotais audzināšanas laiks arī starpbrīžos starp mācību stundām. 

Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors


Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu. 

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"