piektdiena, 2024. gada 28. jūnijs

Taisnīgums izglītībā sākas ļoti agri

 OECD tīmekļseminārā par izglītības nākotni mākslīgā intelekta laikmetā Andreass Šlaihers minēja, ka lielāks taisnīgums izglītībā būs sasniedzams tieši ar mākslīgā intelekta palīdzību. Bērni ir dažādi, un viņiem atbilstošāko mācīšanos var labāk pielāgot (personalizēt) ar mākslīgā intelekta palīdzību, tādējādi sniedzot iespēju visiem bērniem, ieskaitot bērnus ar īpašām vajadzībām, attīstīt savu potenciālu.  

Sekot līdzi OECD piedāvātajiem tīmekļsemināriem var OECD izglītības un prasmju vietnē, tāpat noskatīties notikušo semināru ierakstus. Taisnīguma izglītībā temats skarts arī žurnālā IR (#25/26, 20.VI-3.VII, 2024) publicētājā  intervijā ar Kristu Felš-Milbergu, Kuldīgas Centra vidusskolas direktoru. Intervijas teksts pieejams žurnāla abonentiem vai bibliotēkās, taču te jācitē skolas direktora teiktais par taisnīgumu izglītībā un visu bērnu potenciāla attīstīšanu:

Katra bērna iespējām attīstīties vislabākajā veidā jāsākas pirms obligātās izglītības – pirms bērnudārza. Tas ir darbs ar vecākiem. (---) Neizglītojot vecākus vairāk vai mazāk vienlīdzīgi, mēs jau uzliekam griestus bērnam, kurš vēl nemaz nav piedzimis. Jo vecāki masveidā būs izglītotāki par bērna attīstību pirmajos mēnešos un gados, jo augstāka latiņa tiks uzlikta vēlāk. Tā pacelsim griestus augstāk un arī grīdu. Kopējais Latvijas rezultāts augs.  

(Izglītības sistēmu snieguma rādītāji dažādos taisnīguma (equity) aspektos tiks salīdzināti arī OECD izglītības datu gadagrāmatā “Īsumā par izglītību 2024” (Education at a Glance 2024), kas nāks klajā 10. septembrī). Taču, Kristam Felš-Milbergam ir pilnīga taisnība – jo izglītotāki būs vecāki par bērna attīstībai tik nozīmīgo dzīves sākuma posmu, jo lielākas būs iespējas katram bērnam iespējami pilnīgāk attīstīt savas spējas, kas ir absolūti taisnīgi attiecībā pret katru no bērniem.  

Kembridžas un Oksfordas pētnieku apkopotie zinātniskie pierādījumi par bērnu kognitīvo attīstību un mācīšanos rāda, ka zīdaiņa smadzenes ir gatavas mācīties un arī mācās jau pirms dzimšanas. Vēl nedzimis bērns izveido atmiņu par mātes balsi. Vēl nedzimuši bērni iemācās  atpazīt noteiktus muzikālus darbus. Pētījumi vizuālās un dzirdes mācīšanās jomā ir atklājuši, ka mācīšanās uzreiz pēc dzimšanas ir būtiska kognitīvās attīstības sastāvdaļa. Pirmajā gadā zīdaiņi apgūst skaņu secības, ko izmanto vārdu veidošanai viņu valodā/-ās. Šī statistiskā mācīšanās notiek komunikatīvā mijiedarbībā ar cilvēkiem, kuri bērnu aprūpē. Mazuļi valodu neiemācās, skatoties televizoru. Sociālajai mijiedarbībai ir izšķiroša nozīme. Vēl viena svarīga mācīšanās forma, kas pastāv jau no dzimšanas, ir mācīšanās ar atdarināšanu. Vienu stundu veci jaundzimušie iemācās atdarināt pieaugušo mīmikas žestus. Pētījumi rāda, ka mazuļi spēj domāt un spriest tāpat kā pieaugušie, taču bērniem vēl trūkst zināšanu bāzes un pieredzes. Īpaša nozīme bērnu attīstībā ir sarunām, dziesmām, dzejoļiem, rotaļām un spēlēm. Ja pieaugušie, vecāki to zina un īsteno, tad viņi nodrošina bērna spēju taisnīgu attīstību. Tādu attīstību, kas paredzēta ikvienam bērnam.   

Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors


Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"