ceturtdiena, 2024. gada 29. februāris

19. gadsimta skolas kalendārs

Izglītības datu gadagrāmata “Īsumā par izglītību” (Education at a Glance) raksturo OECD dalībvalstu un partnervalstu izglītības sistēmu ieguldījumu (input), dalības (participation), rezultātu (output), iznākumu (outcome) un ietekmes (impact) rādītājus. Rezultātu rādītāji raksturo iedzīvotāju iegūto izglītību, iznākuma rādītāji - tiešo efektu, ko sniedz izglītība, piemēram, nodarbinātībā un ienākumu priekšrocībās. Ietekmes rādītāji parāda izglītības iznākumu netiešo ilgtermiņa ietekmi, piemēram, uz labbūtību, pilsonisko līdzdalību, veselību, ekonomisko izaugsmi.  

Rādītāji par ieguldījumiem izglītības sistēmās vai mācību vidē sniedz informāciju par rīcībpolitikas svirām, kas nosaka līdzdalību, progresu un rezultātus katrā no izglītības pakāpēm. Šādas politikas sviras ir izglītībā ieguldītie resursi, tostarp finanšu, cilvēkresursi (piemēram, skolotāji un citi skolas darbinieki) vai fiziskie resursi (piemēram, ēkas un infrastruktūra). Tās ir arī rīcībpolitikas izvēles attiecībā uz mācību vidi, pedagoģisko saturu un mācību programmām. Rādītāji attēlo un salīdzina arī skolu organizāciju, pārvaldību, patstāvības jeb autonomijas pakāpi un pasākumus, kas ietekmē skolēnu dalību noteiktās izglītības programmās. 

Mācību gada garums ir viens no šādiem rādītājiem. Tas iekļauts pēdējā “Īsumā par izglītību 2023” publikācijā, kas nāca klājā pagājušā gada septembrī. 


Attēlā: Skolēnu brīvlaiki sākumskolā nedēļās, valsts un pašvaldību izglītības iestādēs, 2023. gadā. Izglītības sistēmas attēlotas dilstošā secībā atbilstoši mācību gada brīvlaiku nedēļu skaitam. Piezīmes: 1. Minimālais brīvlaiku ilgums, kas var atšķirties atkarībā no reģiona, programmas un/vai katras skolas. 2. Mācību gada beigu brīvlaikā ietilpst eksāmenu periodi. Avots: OECD, Education at a Glance 2023.

Dažādu izglītības sistēmu mācību gada garumi ir diezgan atšķirīgi, un gadā skolēni skolā pavada atšķirīgu nedēļu skaitu. Brīvlaiku nedēļu skaits OECD izglītības sistēmās vidēji gadā ir 14, Dānijā tās ir 11 nedēļas, Latvijā 17 nedēļas gadā. Attēlā redzams, ka vasaras brīvlaiki, kas nodala vienu mācību gadu no nākamā mācību gada, ir visgarākie. Dažos Šveices kantonos tie ilgst četras nedēļas, un dažos Itālijas reģionos un Latvijā - 13 nedēļas.  

Šonedēļ laikrakstā The Guardian publicēts raksts par mācību gada garumu Anglijā. Līdzīgi kā Latvijā, arī citās valstīs domā un diskutē par mācību gada līdzsvarošanu. Anglijā pētnieki rosina saīsināt skolas vasaras brīvlaiku no sešām nedēļām uz četrām. Mainot 19. gadsimtā izveidojušos skolas kalendāru, tiktu saīsināts vasaras brīvlaiks un palielināti brīvlaiki starp mācību gada semestriem, un šīs pārmaiņas uzlabotu skolēnu mācīšanās un skolotāju darba apstākļus, - iesaka neatkarīgais pētniecības fonds Nuffield Foundation.  

Mācību gada līdzsvarošana, pētniekuprāt, ir efektīvs veids, kā mazināt zināšanu un prasmju līmeņu atšķirības starp skolēniem, ko pastiprināja pandēmija. Skolēnu brīvlaiku garumu harmonizēšana uzlabos skolēnu labbūtību, skolotāju darba apstākļus, un potenciāli arī akadēmiskos sasniegumus daudziem bērniem. Ja bērna vide ārpus skolas nesniedz viņam pietiekamu sociāli-ekonomisko un sociāli-emocionālo atbalstu, tad garāks vasaras brīvlaiks vēl vairāk palielina plaisu starp viņa sasniegumiem un citu skolēnu sasniegumiem. Tādam bērnam iejusties skolā pēc garā vasaras brīvlaika ir grūti un mācību gads viņam sākas ar iepriekš mācītā atkārtošanu, nevis jaunu zināšanu un prasmju iegūšanu. Arī skolotāji ziņo par dažu bērnu grūtībām iejusties skolā pēc vasaras brīvlaika.  

Anglijas skolotāju aptauja rāda, ka 33% skolotāju atbalsta sešu nedēļu brīvlaika saglabāšanu, 35% piekristu to īsināt uz piecām nedēļām un 29% piekrīt vasaras brīvlaika saīsināšanai līdz četrām nedēļām. Arī Anglijas skolu asociācijas ģenerālsekretārs atzīst, ka pētnieki ir identificējuši būtiskas problēmas, tostarp garīgās veselības krīzi un plaisu starp nelabvēlīgā situācijā esošiem skolēniem un pārējiem viņu vienaudžiem. Iespējams, ka izmaiņas mācību gada kalendārā varētu šīs problēmas zināmā mērā atrisināt. Bet tā varētu arī izrādīties enerģijas novēršana no pašiem aktuālākajiem jautājumiem, kas saistīti ar skolu nodrošināšanu ar skolotājiem, ar skolotāju noturēšanu profesijā, izglītības nodrošināšanu bērniem ar īpašām vajadzībām, un finansējumu izglītībai. 

“Īsumā par izglītību” rādītāji palīdzēs sekot līdzi šīm un citām izmaiņām OECD valstu izglītības sistēmās, jo tiek publicēti ar noteiktu regularitāti.  

Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors



Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.


Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"