piektdiena, 2023. gada 24. februāris

Labu skolotāju ietekme ir gadsimtiem ilga

 Varam domāt par skolotāja profesijas funkcijām, nozīmi un atbildību arī šodien – dienā, kad aprit gads kopš Krievijas Federācija uzsāka pilna mēroga agresiju pret Ukrainu. Varam mācīties no Ukrainas iedzīvotājiem izpratni par patstāvības un pilsoniskas sabiedrības idejām, kuras viņi ir apguvuši savas dzīves laikā. 

Čikāgas Universitātes Politiskās ekonomijas žurnālā publicēts raksts par mūzikas, kas tapusi 500 gadu laikā, izpēti vai, precīzāk, par skolotāju ietekmes izpēti, ietekmei sniedzoties cauri gadsimtiem. Rakstā Good Reverberations? Teacher Influence in Music Composition since 1450 par vairāku gadsimtu laikposmā tapušo muzikālo kompozīciju, to stilu un ietekmju izpēti, pētnieki secina cik svarīga ir laba mācīšana: "Skolotāju, kuru kvalitāte ir augstāka par vidējo, atdarināšana var veicināt audzēkņa mūzikas kvalitāti visas dzīves garumā, savukārt pretējs efekts ir vērojams skolotāju imitācijai zemākajā kvalitātes kvartilē”.

Pētnieki raksta: “Ideju plūsma nepārprotami ir zinātnisku vai māksliniecisku jauninājumu stūrakmens, un tomēr, tā kā ideja ir tik netverams jēdziens, ir ļoti grūti tieši izpētīt, kā idejas tiek nodotas starp cilvēkiem”. Tikpat acīmredzami, ka ideju plūsma ir arī sabiedrisku, politisku un ekonomisku pārmaiņu veicinātāja. Pētījumā salīdzinātas stila atšķirības starp saistītiem mūziķiem (audzēknis un viņa skolotājs) un nesaistītiem mūziķiem (audzēknis un citi laikabiedri komponisti, kuri bija dzīvi audzēkņa veidošanās laikā, bet nebija ar viņu saistīti). Pētījums rāda, ka studenta darbs ir vidēji par aptuveni 0,2 - 0,3 standartnovirzēm vairāk līdzīgs viņa tiešā skolotāja darbiem nekā citu laikabiedru komponistu darbiem. Rezultāti arī parāda, ka, lai gan ietekme var nebūt pastāvīga — mūziķa dzīves laikā tā mazinās, tomēr tā ir pietiekami izturīga un nozīmīga, lai to nodotu nākamajām paaudzēm.

Attēlā: Ludviga van Bēthovena komponētās tēmas paraugs, 1810. gads

Līdzīgi kā cauri gadsimtiem tālāk nododamās muzikālās idejas un ietekmes, analoģiski varam domāt par citu sabiedrībām nozīmīgu ideju tālāknodošanu. Protams, mūzikas komponēšana ir specifiska māksla un tehnika (šie jēdzieni noteiktā kontekstā patiesībā ir sinonīmi!), bet vai tad, piemēram, domāšana par vērtībām un sekošana vērtībām būtu kas cits? Gan komponēšanas, gan domāšanas gadījumā runa ir par konsekventu disciplīnu. Taču, pētījums rāda, ka svarīga ir skolotāju kvalitāte.

Izcilākie skolotāji spēja motivēt savus skolniekus sekot lielākiem mērķiem, plašākai iztēlei un augstākām vērtībām. Te jādomā par visiem skolotājiem, kas aizgājušos gadsimtos mācījuši iedzīvotājus Latvijas teritorijā. Tieši viņi – šie skolotāji – panāca to, ka liels skaits Latvijas iedzīvotāju XIX gadsimta beigās izprata lasītprasmes lielo nozīmi un, līdz ar to, spēja kritiski analizēt, vērtēt informāciju, konceptus un idejas. Patstāvības ideju un demokrātiskas valsts veidošanas, un nosargāšanas, stils un iedvesma bija tas, ko neatkarības cīnītāji saņēma no saviem skolotājiem. Neizsakāma laime un pateicība visiem skolotājiem par to, ka ietekmējuši Latvijas iedzīvotāju kvalitatīvākās prasmes un vērtību izvēles. 

Ar pārdomām 24. februārī
Viktors 
 
 

Pārpublicējot obligāta avota norāde