trešdiena, 2024. gada 31. jūlijs

Laiks uzplaukumam

 Jūlijā izskaņā neticami palaimējās būt lieciniekam ieinteresētu domubiedru sarunai par atšķirīgām pieejām radošuma mācīšanā mūsdienu skolā. Sarunā izkristalizējās cerība, ka jaunākās paaudzes būs labi sagatavotas dzīvei 21. gadsimtā, ja vien nodrošināsim bērnus ar labāko, ko varam tiem dot, proti, ar savstarpējo uzticēšanos. 

Viens no sarunas dalībniekiem - rakstnieks un publicists, patiess literatūras un kultūras eksperts, kas jau sasniedzis 90 gadu dzīves pieredzes viedumu, - minēja piemēru, kā skolēnos atpazīt un attīstīt izcilības. Taču, vispirms viņš izteica novērojumu, ka mūsdienu pasaules attīstība ir tik strauja, ka daļa skolotāju un droši vien arī vecāku tajā ne pārāk labi orientējas un apjūk. Piemēram, laikmetīgās dzejas attīstība samulsinājusi daudzus literatūras skolotājus, kuri kautrējas pastāstīt, kad vaicāti, kādu dzeju un dzejniekus viņi māca skolēniem skolā. Savas profesionālās autonomijas brīvajā un atbildīgajā telpā skolotāji ir samulsuši un nav pārliecināti, ko mācīt pārmaiņu laikā. Kā atbildi uz šo problēmu rakstnieks minēja latviešu valodas un literatūras skolotājas Daigas Zirnītes, balvas “Laiks Ziedonim” laureātes, praktizēto sarunāšanos ar skolēniem. 

Protams, risināt sarežģītus jautājumus nebūt nav vienkārši, un diskusijas un sarunāšanās ar skolēniem ir viens pirmais solis, lai veidotu savstarpējo uzticēšanos, kas stiprinās gan skolēnu, gan skolotāju pārliecību par savām spējām, un ilgtermiņā sekmēs augstus sasniegumus skolā.

Attēlā: Optimisma par izaugsmi dimensijas (Hoy et al., 2006) no Namsone, Dace (zin. red.). Datu zinātība skolai. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Vēl lielāks izaicinājums skolotāju profesionālismam ir sarunāties ar skolēniem un mācīt radošumu matemātikas un dabaszinātņu stundās. Te noteikti noderēs izglītības satura izstrādātāju ieteikumi par skolēnu un skolotāju pārliecības par savām spējām veidošanu un stiprināšanu, un pašefektivitātes avotiem. 

Monogrāfijā “Datu zinātība skolai” pētnieki raksta, ka uzticēšanās jēdziens izglītības pētniecībā ienācis salīdzinoši nesen, vien pirms 20 gadiem. Organizācijas līmenī spēja uzticēties ir emocionāla reakcija uz situācijām, balstīta izjūtās, ka skolas vadība, kolēģi, kā arī skolēni un vecāki ir labvēlīgi, uzticami, kompetenti, godīgi un atklāti. Spēja uzticēties jāuzlūko kā kolektīvs labums, ko raksturo tas, cik lielā mērā skolotāji kā grupa gatavi riskēt, kļūstot neaizsargāti vai ievainojami. 

Uzticēšanās ir veidojama, sarunājoties un sadarbojoties, kas ietver arī risku un neveiksmes. Skolotāji šajās attiecībās nav vienīgā grupa, kurai jāriskē būt neaizsargātai un ievainojamai. Sabiedrības briedumu raksturo tas, cik lielā mērā sabiedrība ir pietiekami drosmīga un gatava uzticēties skolām un izglītības sistēmai. 

Projekta kolēģu vārdā
ar sveicieniem
Viktors

Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"