Vasaras lasāmvielu sarakstam noteikti jāpievieno 15. maijā publicētā grāmata “Ko mūsdienās nozīmē bērna iespēju palielināšana? Ietekme izglītībā un labbūtībā” (What Does Child Empowerment Mean Today?: Implications for Education and Well-being). Šis ziņojums atšķiras no citiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD dokumentiem, ko organizācija sagatavo un piedāvā kā atbalsta materiālus izglītības lēmumu pieņēmējiem.
Parasti savos dokumentos un ziņojumos OECD piedāvā informāciju un datus, kuros izglītības politikas veidotāji var balstīt savus lēmumus, taču papildus tam šis materiāls, paverot plašāku skatījumu uz jaunatnes kā mūsdienu pilsoņu lomu, aicina uz diskusiju un pārdomām, stāstā iekļaujot arī jaunāko paaudžu pārstāvju balsis.
Ziņojums noteikti nav brīnumlīdzeklis, kas atrisinās jaunatnes līdzdalības un labbūtības jautājumus, un vairos skolēnu piederības sajūtu savai skolai un kopienai. Taču, iespējams, tas ir kāds solis virzienā uz jaunatnes balsu iekļaušanu, lielāku atbalstu skolotājiem un dažādu jomu pieeju sadrumstalotības mazināšanu.
Mazliet par ziņojuma struktūru:
- Pēc 1. nodaļas, kas skaidro ziņojuma uzdevumus un izmantoto jēdzienu definīcijas,
- 2. nodaļā skaidrots, ka bērni un jaunatne ir ne tikai nākotnes, bet arī mūsdienu pilsoņi, vēstot par bērnības izpratni mūsdienās un bērniem kā aktīviem savas izglītības līdzdalībniekiem.
- 3. nodaļā aplūkota valstu pieredze bērnu labbūtības nodrošināšanā Covid-19 pandēmijas laikā, tostarp attiecībā uz emocionālo labbūtību, fiziskajām aktivitātēm un skolu kā vidi attiecību veidošanai un atbalstam.
- 4. nodaļā aplūkotas bērnu attiecības ar plašsaziņas līdzekļiem un to ietekme uz iespēju palielināšanu, aplūkoti jautājumi par medijpratību OECD valstīs, un plašsaziņas līdzekļu, to skaitā digitālo sociālo tīklu, lomu bērnu un jaunatnes emocionālajā labbūtībā un identitātes veidošanā.
- 5. nodaļā ir aplūkota digitālā nevienlīdzība, tostarp šķēršļu mazināšana vienlīdzīgai pieejai un iespēju nodrošināšana visiem bērniem maksimāli izmantot digitālās iespējas, kā arī skaidrots, kā atpazīt digitālos riskus.
- 6. nodaļā sniegti dažādu autoru – skolotāju, pētnieku, politikas veidotāju, jaunatnes pārstāvju, – viedokļi par bērnu un jaunatnes iespēju nodrošināšanu un palielināšanu OECD valstīs.
- 7. nodaļā sniegts kopsavilkums un kodolīgs pārskats par jaunatnes iespēju palielināšanas galvenajiem tematiem.
Lasītāju ērtībai un iesaistīšanai ziņojums 2. līdz 5. nodaļas beigās piedāvā pārdomu rīku (reflection tool), kas, pārcilājot prātā, palīdz izprast sniegto informāciju, kā arī aicina padomāt par problēmu risināšanas iespējam. Pārdomu rīks sastāv no: (1) nodaļas galveno vēstījumu kopsavilkuma, (2) nodaļas tematam raksturīgo tendenču, iespēju un izaicinājumu analīzes, un (3) praktiskas aktivitātes apraksta, kas sniedz iedvesmu diskusijām un attīstības scenārijiem.
Ziņojums būvēts uz pieņēmuma pamata, un tas ir arī paskaidrots 1. nodaļā, ka politikas veidotāji un lēmumu pieņēmēji dažādos līmeņos – valsts, pašvaldību un skolas līmenī – vairs nav jāpārliecina par jaunatnes līdzdalības un iesaistīšanas lēmumu pieņemšanā nepieciešamību. Patiesībā lēmumu pieņēmēji apzinās cik tas ir svarīgi, taču viņiem nepieciešams vien iedrošinājums un praktiski ieteikumi, kā šī iesaiste ir iespējami labāk un bērnu vecumposmiem atbilstošāk veidojama.
Attēlā: Pamatojums bērnu un jaunatnes līdzdalības nepieciešamībai
Avots: OECD Izglītības pētniecības un inovāciju centra CERI projekts “21. gadsimta bērni”
Ziņojums tādēļ vairāk pievēršas pārdomām par jaunatnes iesaistes iespējām, kas nav iespējama bez pieaugušo – skolotāju, treneru, jaunatnes darbinieku, izglītības iestāžu vadītāju, kā arī pašvaldību un valsts iestāžu vadītāju – atvērtības un atbalsta. Skaidra un vienkārša ir ziņojumā ieaustā skolēna balss, kas stāsta cik ļoti svarīgs bērnam tuvumā ir vismaz viens pieaugušais, kurš saskata bērna spējas un talantus, un iedvesmo un atbalsta:
"Visiem skolotājiem, kuri šo lasa – nekad nenovērtējiet par zemu jūsu ietekmi, pat jā tā ir tik vienkārša, kā ieteikums skolēnam piedalīties kādā aktivitātē vai nodarbībā. Tas stiprinās skolēnu pārliecību un, savukārt, pavērs viņiem daudzas durvis bezgalīgām iespējām!"
Starp ieteikumiem pieaugušajiem ir vienkāršākas un saprotamākas valodas izmantošana dokumentos un tekstos, kuros ir runa par bērniem un jaunatni, un kas tieši attiecas uz bērnu un jaunatnes dzīvi un mācībām, kā arī izvairīties no ārišķīgas bērnu iesaistīšanas, kas paliek tikai vienīgi ‘uz papīra’.
Šī īsā reklāmas raksta noslēgumā - visu ziņojuma galveno vēstījumu tematu kodolīgs kopsavilkums, kas tabulas veidā atrodams 7. nodaļā.
Avots: “Ko mūsdienās nozīmē bērna iespēju palielināšana? Ietekme izglītībā un labbūtībā” (What Does Child Empowerment Mean Today?: Implications for Education and Well-being)
Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors
Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.
Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"