ICCS 2022 pētījumā veikta arī īpaša Eiropas Savienības valstu skolu aptauja par pilsonisko līdzdalību, attieksmēm, kā arī demokrātijas un Eiropas vērtībām. Šīs aptaujas rezultātu paziņošana notiks 2024. gada 20. februārī, plkst. 11.00 Eiropas Savienības mājā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28. Informācija par pasākumu un pieteikšanās šajā saitē.
Ko varēsim uzzināt un mācīties no ICCS 2022. gada Eiropas aptaujas rezultātiem? Noteikti varēsim uzzināt, kāda ir mūsu astoto klašu skolēnu iesaiste skolas un ārpusskolas sabiedriskajās aktivitātēs, salīdzinot ar citu Eiropas Savienības valstu skolēniem. Tieši 2022. gadā arī Eiropas Statistikas birojs Eurostat veicis Eiropas Savienības valstu jaunatnes (15 līdz 30 g. v.) aptauju par līdzdalību jebkāda veida pilsoniskajās organizācijās. Aptauja rādīja, ka jaunatne Latvijā, salīdzinot ar citām ES valstīm, ir vispasīvākā dalībniece jebkāda veida sabiedriskajās organizācijās, to skaitā sporta un kultūras organizācijās, - tajās piedalījās 45% jauniešu (sk. attēlu).
Attēlā: Respondentu īpatsvars ES valstīs, kuri pēdējo 12 mēnešu laikā pirms aptaujas piedalījušies vismaz vienas pilsoniskās organizācijas aktivitātēs. Avots: Eurostat, 2022. g.
Par laimi, Latvijā jau notiek procesi, kas jaunatnei paver vairāk iespēju līdzdalībai. Pilnveidotais mācību saturs 2022. gadā skolās vēl nebija pilnībā ieviests, taču tas veidots, lai attīstītu ne tikai skolēnu zināšanas, bet arī prasmes, vērtības un attieksmes (kompetenci), proti, skolēniem tiek sniegtas iespējas iegūtās zināšanas pielietot praksē un reālās dzīves situācijās, piemēram, piedaloties skolas pašpārvaldes vēlēšanās, aktīvi iesaistoties vietējās kopienas (pilsētas, novada) jautājumu risināšanā sadarbībā ar vietējo pašvaldību. Nozīmīgi, ka skolas un vietējās kopienas ietvaros skolēniem ir pieejamas šādas iespējas.
Skolēnu pašpārvaldes ir izglītības un jaunatnes politikas uzmanības centrā. Kopš 2022. gada skolām tiek piedāvāts iesaistīties skolēnu pašpārvalžu attīstības programmā “Kontakts”, kas, cita starpā, ļauj skolēniem plānot un īstenot pašiem savus projektus un saņemt tam nepieciešamo finansējumu.
Starptautiskā pilsoniskās izglītības pētījuma ICCS 2022 rezultāti patiešām ir jauns atskaites punkts, no kura atsperties, lai turpmāk mērītu pilsonisko zināšanu snieguma un līdzdalības kāpumu.
Projekta kolēģu vārdā
ar sveicieniem
Viktors
P.S. Kādā no nākamajiem ierakstiem – par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD Izglītības pētniecības un inovāciju centra CERI darba dokumentu, kas veltīts sociāli emocionālo prasmju izpētei, rādot šo prasmju ietekmi arī uz pilsonisko līdzdalību (!)
Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.
Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai".