sestdiena, 2023. gada 30. decembris

"Izglītība ir svarīga. Skolotāji un skolotājas ir ļoti svarīgi"

Šodien ir 675. diena, kurā turpinās Krievijas pilna mēroga agresijas karš pret Ukrainu. Eiropas Savienībā pagaidu aizsardzību raduši vairāk kā 4 miljoni kara bēgļu, lielāka daļa no tiem ir sievietes un bērni.

Eiropas Savienības un OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas) valstis, starp tām arī Latvija, dara daudz, lai bēgļiem nodrošinātu “nepieciešamo atbalstu, tai skaitā izmitināšanu, uzturu, nodrošināšanu ar pirmās nepieciešamības precēm, veselības aprūpes pakalpojumiem un izglītības pakalpojumiem bērniem”. 

OECD Izglītības sistēmu indikatoru programma INES, gatavojot šī gada ziņojumu “Īsumā par izglītību 2023” (Education at a Glance 2023), apkopoja informāciju par lielākajiem šķēršļiem Ukrainas skolēnu un studentu iekļaušanai OECD valstu izglītības sistēmās, un par pasākumiem šo šķēršļu mazināšanai un sadarbības uzlabošanai ar skolēnu ģimenēm. Tam veltīta gan atsevišķa nodaļa ziņojumā, gan speciāli izveidots datu panelis. Apkopotā informācija rāda, ka gan valstu iestādes, gan bēgļu ģimenes viscaur Eiropā risina līdzīgas problēmas, taču galvenā no tām visās izglītības pakāpēs un veidos ir valodu barjera, un tās mazināšanai īstenotie pasākumi Eiropas valstīs ir līdzīgi. 

Runājot par starptautiskajiem salīdzinošajiem izglītības pētījumiem, OECD ir finansējusi Ukrainas dalību Starptautiskajā skolēnu novērtēšanas programmā (Programme for International Student Assessment) PISA 2022, nodrošinājusi ukraiņu analītiķu mācības PISA datu analīzē, sniedzot atbalstu arī pētījuma Ukrainas pirmo datu ziņojuma izstrādē, kā arī organizējot rezultātu paziņošanas pasākumu 5. decembrī Kijivā. Turklāt, OECD ir finansējusi Ukrainas skolēnu dalību Sociālo un emocionālo prasmju pētījumā (Survey on Social and Emotional Skills), kura šovasar apkopotajiem datiem būs liela nozīme Ukrainas izglītības sistēmas atjaunošanā un uzlabošanā. 

“Izglītība ir svarīga. Skolotāji un skolotājas ir ļoti svarīgi” ir citāts no advokātes, rakstnieces un sabiedriskās aktīvistes Larisas Denisenko esejas “Būt skolotājai okupācijā”, kas publicēta eseju krājumā “Karastāvoklis”. Rakstniece uzsver izglītības un skolotāju lomu tautas un valsts pastāvēšanā, kā arī jautā par genocīda iespējamību 21. gadsimta Eiropā: 

Tur, kur tagad ļoti tuvu ir krievu ienaidnieks, tur, kur ir krievu okupācijas varbūtība, jāpasargā un jāslēpj skolotāji un skolotājas. Nebiju spējusi iedomāties, ka mēs līdz kam tādam nonāksim. 

Patiesi, neviens nespēja ticēt totalitārās pagātnes atdzimšanai 21. gadsimta Eiropā. Kāda loma ‘nonākšanā līdz kam tādam’ ir izglītībai un tās attīstības, un pētniecības mērķiem?  Vai divu desmitu gadu ilgajos starptautiskajos salīdzinošajos izglītības pētījumos mērīta patiesā lasītprasme, tekstu un informācijas izpratne? Vai adekvāti ir mērītas pilsoniskās zināšanas un kompetences? Ko mums stāsta tas, ka astoto klašu skolēnu pilsoniskās zināšanas tagadējā agresorvalstī ievērojami pieauga laikā no 2009. līdz 2016. gadam un bija ievērojami augstākas nekā pētījuma dalībvalstīs vidēji? Ko tas pavēsta viņiem? 

Pasaules un jo īpaši Eiropas valstīm nepieciešama izpratnes par lasītprasmi atjaunināšana. Ukrainā izprast informāciju un lasīt tekstus mācās no jauna. Tādu domu pauž Oleksandrs Miheds esejā “Sāpju ābece: kā es no jauna mācījos rakstīt”:  

(---) bija vajadzīgi vairāki mēneši, lai atrastu lasīšanā jaunu jēgu un izstrādātu jaunu pieeju. Ja reiz līdzšinējā lasīšanas pieredze nenosargāja ne mani, ne manu ģimeni, tad kā mūs var pasargāt zināšanas, kuras, pateicoties lasīšanai, iegūstam šobrīd? 

Pakāpeniski rodas gan jauna izpratne par lasīšanu, gan jaunas zināšanas, par to, kā palīdzēt karā cietušai valstij. Mainās un pilnveidojas arī starptautiskie salīdzinošie izglītības pētījumi, piemēram, jau kopš 2018. gada pievēršot uzmanību tam, vai skolēni, kuri ir gandrīz pabeiguši obligāto izglītību, prot atšķirt faktus no viedokļiem, un vai spēj identificēt drošticamas informācijas avotus.  

Kara dienu skaitam turpinoties un tām ieejot 2024. gadā, ukraiņu rakstnieces vārdi atkal un atkal uzsver vērtībās balstītas izglītības un zināšanu nozīmi: 

Taču ļoti ceru, ka tas mūs iemācīs miera laikos, pēc Uzvaras un arī tagad, kamēr turpinās šis karš, citādi, ar lielāku gādību, apzināšanos un novērtēšanu izturēties pret izglītību un kultūru, jo tieši tās mūs notur un padara stiprus (---).

Ar sveicieniem
projekta komandas vārdā
Viktors

P.S. Eiropas Savienības un OECD atbalsta resursi ukraiņu izglītībai:
https://www.izm.gov.lv/lv/atbalsts-ukrainai 
https://education.ec.europa.eu/support-for-people-affected-by-russias-invasion-of-ukraine 
https://www.oecd.org/ukraine-hub/en/#resources 


 

Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu. 

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai".

piektdiena, 2023. gada 22. decembris

Aktualitātes starptautisko izglītības pētījumu projektā

 

Starptautisko izglītības pētījumu un starptautisko datu analīzes programmu 
aktualitāšu kopsavilkums no 2023. gada 24. oktobra līdz 22. decembrim
un arī tuvākajam periodam 2024. gada 1. ceturksnī 4.2.2.5/1/23/I/001 projekta
septiņos pētījumos un trīs datu analīzes programmās

OECD Starptautiskais mācību vides pētījums TALIS kopsavelk pēdējās metodoloģiskās nianses, lai jau no 2024. gada 15. februāra līdz 15. martam noritētu pamata pētījums, kurā piedalīties uzaicinājumu saņēmušas 219 skolas! Lūdzam mūsu skolām piedalīties!

IEA Starptautiskā matemātikas un dabaszinātņu izglītības attīstības tendenču pētījuma TIMSS aktualitātes ir saistītas ar 2023. gada 7. novembrī uzsāktā 2019. gada cikla datu padziļināto izpēti. Atlases noslēgums š.g. 18. decembrī un uzvarētājs: LU Izglītības pētniecības institūts. Rezultātu termiņš: 2024. gada 15. novembris.

IEA Starptautiskā lasītprasmes novērtēšanas pētījuma PIRLS aktualitātes ir līdzvērtīgas ar iepriekš minēto pētījumu – vien rezultātu termiņš ir 2025. gada 31. marts.

IEA Starptautiskā pilsoniskās izglītības pētījuma ICCS 2022. gada (8. klase) cikls noslēdzās iepriekšējā projektā 2023. gada 28. novembrī ar ziņojumu "Jauns atskaites punkts pilsoniskajā izglītībā Latvijā" un konferenci.

IEA Starptautiskā datorprasmju un informācijpratības pētījumā ICILS 2023 (8. klase) šobrīd norit datu tīrīšanas process un turpinās citu valstu iepriekšējo pētījuma ciklu datu izpēte, kas var palīdzēt izvērtēt Latvijas rezultātus nākamgad.

OECD Starptautiskā skolēnu novērtēšanas programmā PISA 2022 pētījuma cikls noslēdzās iepriekšējā projektā 2023. gada 5. decembrī ar pirmo rezultātu un secinājumu ziņojumu un konferenci.

OECD Starptautiskās pieaugušo prasmju novērtēšanas programmas pētījuma PIAAC 2022-2023 galvenās datu savākšanas procesa atziņas un turpmākās aktivitātes bija iespēja ziņot 2023. gada 11. oktobra Profesionālās izglītības un nodarbinātības trīspusējās sadarbības apakšpadomē.

OECD Izglītības sistēmu indikatoru programma INES sadarbojoties ar Eiropas Savienības Statistikas biroju sniedz atbalstu Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas Pirmajai konferencei par izglītības datiem un statistiku, kas notiks 2024. gada 7.-9. februārī.

EK Pastāvīgā indikatoru un mērķrādītāju grupa SGIB 2023. gada 30. novembrī publicēja ziņojumu "Izglītības un mācību pārskats" (Education and Training Monitoring).

OECD Izglītības pētniecības un inovāciju centrs CERI 2023. gada 13. decembrī publicēja "Digitālās izglītības pārskatu" (OECD Digital Education Outlook).

Kopsavilkums pieejams šeit.

Pārpublicējot obligāta avota norāde.


Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai".

 

piektdiena, 2023. gada 15. decembris

Projekta pirmie soļi Eiropas finanšu sistēmā

 

Kopš 1. decembrī noslēdzām līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru, bija desmit darba dienas, kurās jāpaņem labi sakārtotie dokumenti un tādā pat mieriņā jāsaliek sistēmā. Viegli jau teikt, bet... kad tas ir aiz muguras – jeb desmit darba dienas pagājušas un viss izdevies tiktāl, cik ļauj sistēma – tad saproti, ka tiešām miers ir vienīgais, kas palīdz.

Taču... ja nebūtu kolēģu, kas dod racionālus padomus, kas dod precīzus aprēķinus, kas palīdz absolūti nejaukās IKT situācijās... nekāds tur dižmiera kunkulis nesanāktu.

Tad kāda ir pievienotā vērtība no šāda emuāra ieraksta? Reiz sen-senos laikos patika t/l vienas ministres emuārs par 1,2,3 ikdienas padomiem esot ministram. Tad šeit varētu būt mans viens, div, trīs startējot darbā ar Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā 2021.–2027.gadam (KPVIS):

1) ir ļoti laba paļāvība, ka KPVIS atbalsta kolēģi atrisinās visu. Tikai jādod ir zināms laiks. Atrisināts tiks absolūti viss – taču – jāsaprot, ka katrs it kā “sīkums”, tomēr prasa savu laiku. Kā arī – neesmu, neesmu tas, kas lasa rokasgrāmatas. It īpaši jau, ka KPVIS ir ļoti pašsaprotama sistēma – bet gadās jau arī man visādi;

2) esot exceļa fanei, bija milzīgs prieks, ka viss ir lejuplādējams exceļformātā. Tas ir neatsverami ērti. Visi faili ir lieliski arhivējami u.t.t. Arī sapratu, ka nevajag ķert kreņķi, ka automātiskie exceļi ir briesmīgā formatējumā (nav nedz satilpšanas lapā, nedz teksta lasāms izvietojums u.t.t.), jo... tam ir tikai pastarpināta nozīme. Taču... kā jau jūtiet – ļoti gribētos arī satura formā skaistumu 😊. Bet... noteikti viss šis ir pilnveidojams, jo tie jau ir “ķirši” uz rozīnes, ja saturs, ko liekam ir kvalitatīvs un precīzs;

3) un mana vājība – komunikācija jeb tas, ar ko sāku. Nav jābaidās jautāt, ierosināt, domāt at the end of te day. Pat ja KPVIS ir pašsaprotams un loģiski kontruēts, nav jābaidās no pilnveides – vai tas būtu IKT, iur, oec, vai vēl citas tēmas. Manuprāt tikai kļūdās ir jaunrade 😊 un attīstība.

Rolands Kalniņš brīnišķi teica, ka par divām lietām nav jāuztraucas – par tām, kuras var mainīt un par tām, kuras nevar mainīt. Taču viegli man te rakstīt. Ja šajā pēcpusdienā nebūtu trīs brīnišķu kolēģu – tuvu un tālu – kuri Tevi nes, kad nav pašai padoma – tad mans stress talk nebūtu šeit tik viegls.

Un tā – darbā ar KPVIS – super atbalsts, super exceļi un sajēga, ko gribi pateikt, ievietot sistēmā, izdarīt – ir tie mani nieki noslēdzot nedēļu, kurā citstarp bija iespēja strādāt Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas pieredzes apmaiņas seminārā (citstarp arī daloties tajā, kā strādājam ar starptautisko izglītības pētījumu datiem, kādi mūsu plāni vistuvākai nākotnei), vēl lielākā tuvplānā ielūkoties PISA datu bāzēs (citstarp atkal atceroties ekonometrijas niekus), u.t.t., u.t.j.p. Un par to jau noteikti kādā citā emuāra ierakstā.

Vēlot gaišu trešo Adventes svētdienu,

projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Dace

Pārpublicējot obligāta avota norāde.
 

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai". 

 

sestdiena, 2023. gada 9. decembris

Kā 'siltināt' Latvijas skolas, lai nodrošinātu tajās vislabāko klimatu

Skolas un skolotāji, un lēmumu pieņēmēji izglītībā vēlas, lai palielinās skolēnu motivācija mācīties un mazinās skolēnu uzvedības problēmas. Taču, tas var novest pie simptomātiskas pieejas, proti, pie tā, ka katra problēma tiek risināta atsevišķi, palīdzību veltot tikai tiem skolēniem, kuriem ir vislielākās grūtības. 

Par to, kā nenonākt tādā sadrumstalotībā, raksta Baiba Martinsone, Latvijas Universitātes Psiholoģijas nodaļas profesore klīniskajā psiholoģijā un vadošā pētniece izglītības psiholoģijā. Viņas raksts “Globālā sasilšana uz skolas klimatu neattiecas” ir publicēts Eiropas skolu izglītības platformā un lasāms tajā 29 valodās, tai skaitā latviski.  

Profesore Baiba Martinsone aicina pievērst uzmanību pētījumu rezultātiem, kuri liecina – sociālo, emocionālo un uzvedības problēmu risku palīdz mazināt, kā arī skolēnu un skolotāju garīgo veselību un labbūtību sekmē  pozitīvas skolas vides veidošana ar sistemātisku un konsekventu skolas mēroga pieeju, ko dēvē par skolas klimatu.  

Kas ir skolas klimats jeb īpašā gaisotne, ko izstaro skola? To raksturo:

  • fiziskās un emocionālās drošības sajūta,
  • attiecību ar vienaudžiem un pieaugušajiem kvalitāte,
  • mācīšana un mācīšanās (skolēnu atsaucība skolotājiem, stimulējoša vide un mācību materiāli),
  • sadarbība ar vecākiem un vietējo kopienu.

Skolas klimatam ir visaptveroša ietekme, tas iedarbojas uz visiem, kuri piedalās skolas dzīvē, ieskaitot tos skolēnus, kuriem nepieciešama īpaša palīdzība, līdz pat tiem, kuriem šķietami nekāds īpašs atbalsts nav vajadzīgs, taču visi piemītošie talanti un spējas nebūt nav vēl atmodinātas. Kā raksta Baiba Martinsone: 

“Pozitīvs skolas klimats novērš mācību priekšlaicīgu pārtraukšanu, pazemošanu un citas uzvedības problēmas, palīdz gūt labus mācību rezultātus un sekmē labu garīgo veselību, iesaistīšanos skolas norisēs un prosociālu uzvedību. Tas var vairot piederības sajūtu skolā un nodrošināt, ka skolēns, pavadot laiku skolā, piedzīvo izaugsmi, sastopas ar pozitīviem izaicinājumiem un jūtas iekļauts”.  

Jaunākie Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas PISA 2022 dati rāda, ka Latvijas piecpadsmitgadnieku piederības skolai indekss samazinājās laikā no 2015. līdz 2018. gadam, un 2022. gadā, salīdzinot ar 2018. gadu, nav gandrīz izmainījies.  

Tabula: Piederības sajūtas indeksa izmaiņas 2015., 2018. un 2022. gada pētījuma ciklos (Igaunijas, Latvijas un Lietuvas skolēnu aptaujas rezultāti un OECD vidējais rādītājs)

Avots: PISA 2022, tabula II.B1.1.5 

PISA 2022 ziņojuma attēlā uzskatāmi redzams, ka, lai gan Latvijas skolēnu sniegums matemātikā ir augstāks par OECD valstu vidējo, piederības sajūta skolai ir zemāka, nekā OECD vidēji.  

Atšķirībā no pasaules klimata, skolas klimatu nepieciešams rūpīgi un pastāvīgi ‘sildīt’. Lai to sildītu, vajadzīga skolas direktora pārliecinātība un līderība, gatavība pārmaiņām un pārmaiņu plānošana, atbalsts skolotājiem, kuri īstenos pārmaiņas, un sadarbība ar vecākiem un kopienu, kurā skola atrodas. Pozitīvs skolas klimats veidojas, ja starp skolas dzīvē iesaistītajiem veidojas emocionālās saites un tiek īstenota sociālā un emocionālā mācīšanās.  

Rakstā nosaukti pieci ieteikumi skolām jeb pašvērtēšanas kritēriji, kas var atbalstīt skolas to virzībā uz veselīga un visus skolas dzīves dalībniekus atbalstoša klimata veidošanu.   

  • pozitīvs skolas klimats ir skaidri nosaukts kā skolas vērtība un mērķis (piem., tas ir iekļauts skolas stratēģijā, skolas sauklī vai tīmekļa vietnē),
  • tiek īstenota visu skolu aptveroša pieeja (piem., aktīvi iesaistās skolas administrācija, skolotāji piedalās mācībās un saņem pastāvīgu atbalstu, iesaistās visi skolotāji un visi skolēni),
  • tiek veicināta sociāli emocionālā izaugsme un pozitīva uzvedība (piem., visu klašu mācību programmā, sākot no pirmsskolas pakāpes (ja skolā tiek īstenota) un beidzot ar vidusskolas pēdējo klasi, ir iekļauta uz pierādījumiem balstīta sociāli emocionālās mācīšanās programma, ir izstrādāta skaidra problēmu risināšanas sistēma),
  • uzdevumos un formatīvajā vērtēšanā ir iekļautas iespējas praktizēt iekļaušanu, prosociālu uzvedību, pilsonisko iesaistīšanos un drošību,
  • tiek regulāri apkopoti un analizēti dati, lai apzinātu stiprās un vājās puses, plānotu turpmākus pasākumus un novērtētu skolas progresu.

Papildus rakstam pieejama saite uz zinātnisko publikāciju “Konceptuāls ietvars pozitīva skolas klimata ilgtspējīgai veicināšanai: konteksts, izaicinājumi un risinājumi” (A Conceptual Framework for Sustainable Promotion of a Positive School Climate: Context, Challenges, and Solutions).  

Par sociāli emocionālo mācīšanos turpināsim informēt, jo arī OECD Izglītības pētniecības un inovāciju centrs CERI strādā pie sociāli emocionālo prasmju un mācīšanās izpētes.  

Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors


 

Pārpublicējot avota norāde obligāta.

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai". 

otrdiena, 2023. gada 5. decembris

Ērtībai par PISA2022 konferenci: materiālu saites, lēciens dabaszinātnēs un pošamies uz datu semināru

Šodien bija lieliska diena. Mums kopā bija iespēja piedalīties Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD - Organisation for Economic Development and Co-operation) Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas  (PISA - Programme for International Student Assessment) OECD PISA 2022 pirmo rezultātu paziņošanas konferencē.

·     konferences materiālus, t.sk. uz preses konferences un konferences prezentācijas, kas pieejamas šeit;

·     Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslu fakultātes Izglītības pētniecības institūta ziņojumu, pieejams šeit;

·     konferences ieraksta saiti;

·     kopsavilkuma vienlapīti un OECD Latvijas kopsavilkumu.

Tāpat vēl ļaujiet teikt divas labas lietas:

·     pirmā ir brīnišķā iespēja jau 15. decembrī apmeklēt LU IPI kolēģu OECD PISA u.c. datu bāžu analīzes semināru. Lūdzam reģistrēties šeit.

·     otrā ir kopsavilkuma bilde no Jūsu atbildēm, kādas ir mūsu pusaudžu izcilības jomas:



Un pavisam vēl tehnokrātiska tabula (lūdzu sk. zemāk), kura turpinās 2023. gada 13. marta emuāra ierakstu, kurā teicām, ka mums ļoti nepieciešams Baltijas ziemeļnieku (igauņu) lēciens. Zemāk tabulā redzam, kā mums ir veicies ar vietu maiņām (lecam dabaszinātnēs!). Lai gan daudz svarīgāk par vietu skaitļiem, ir tieši mūsu pusaudžu prasmju līmenis, par kuru ļoti precīzi teic iegūto punktu skaits (bet par to citos ierakstos turpmāk, šeit vien neliels attēls no mūsu ministrijas preses konferences).

valsts

matemātika

lasīšana

dabaszinātnes

Latvija

496 à 483 punkti
(24. à 27. vieta)

479  à 475 punkti
(30.
à 21. vieta)

487 à 494 punkti
(29.
à 19. vieta)

Igaunija

523 à 510 punkti
(8.
à 7. vieta)

523 à 511 punkti
(5.
à 6. vieta)

530 à 526 punkti
(4.
à 6. vieta)

Lietuva

481 à 475 punkti
(35.
à 24. vieta)

476 à 472 punkti
(35.
à 32. vieta)

482 à 484 punkti
(31.
à 29. vieta)

OECD vidējais

489 à 472 punkti

487 à 476 punkti

489 à 485 punkti

10. vietas sniegums

516 à 493 punkti
(Polija
à Nīderlande)

512 à 501 punkti
(Polija
à Jaunzēlande)

516 à 507 punkti
(Ķīnas Taipeja
à Austrālija)

 


Avots: OECD, PISA2022

Vēlot jaukāko vakaru un turpināt vēlēties nodrošināt vislabāko izglītību mūsu bērniem,

projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Dace

Pārpublicējot obligāta avota norāde.
 

Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai".