ceturtdiena, 2023. gada 30. novembris

Zināšanas un uzticēšanās

Šajā ierakstā par izglītības datu gadagrāmatu “Īsumā par izglītību 2023” gribas celt tiltus arī uz citiem avotiem. Iespējams, ka tas izdosies. 

Starp daudziem rādītajiem, kurus katru gadu publicē “Īsumā par izglītību” jeb Education at a Glance (saīsinājumā EAG) regulāri tiek ietverti rādītāji par izglītības ietekmi sociālajā un politiskajā dzīvē, un izpratnē par vērtībām. 2023. gada publikācijā izglītības sociālās ietekmes dati atspoguļoti A6 sadaļā. Ziņojums atklāj, ka 25-64 g. v. pieaugušajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstīs (OECD) valstīs neatkarīgi no viņu iegūtās izglītības pakāpes ir vienota izpratne par demokrātijas funkcionēšanu. Tas ir ļoti nozīmīgs rādītājs, kas vieš cerības par sabiedrību saliedētību OECD valstīs un spējām vienoties par vērtībām. 

Taču ir arī citi rādītāji, kas atspoguļo atšķirīgas vērtības vai izpratni pieaugušajiem ar augstāko izglītību un tiem pieaugušajiem, kuri nav ieguvuši augstāko izglītību. Datos parādīta saistība starp izglītību un ticību sazvērestības teorijām. Sazvērestības teorijas ir nopietns dezinformācijas avots. Visus notikumus sabiedrības dzīvē tās izskaidro ar ietekmīgu indivīdu vai grupu slepenām darbībām. Ticību sazvērestības teorijām saista ar sociāli un individuāli kaitīgu uzvedību, samazinātu atbalstu demokrātiskai valdībai un zemu uzticēšanos institūcijām, nevēlēšanos risināt klimata pārmaiņu problēmas un sliktiem medicīniskiem lēmumiem. Datos augstākā izglītība parādās kā viens no faktoriem, kas mazina ticību sazvērestības teorijām. Piemēram, Eiropas sociālās aptaujas 10. cikla dati rāda, ka vidēji OECD valstīs gandrīz 32% pieaugušo, kuriem nav vidējās izglītības tic, ka zinātnieku grupas manipulē, fabricē un slēpj pierādījumus, lai maldinātu sabiedrību. Gandrīz divreiz mazāk ir pieaugušo ar augstāko izglītību, kuri tic šādai zinātnieku sazvērestībai. 

Šomēnes OECD publicētajā prasmju pārskatā Skills Outlook 2023 ir dati par prasmēm orientēties mūsdienu informācijas sabiedrībā. Vidēji 43% respondentu visās OECD valstīs norādīja, ka „ļoti” uzticas zinātniekiem, viņu precīzas informācijas par pasauli meklējumos. Uzticēšanās zinātnei un zinātniekiem bija augstāka valstīs, kur jauniešiem bija labāka izpratne par zinātnisko pētījumu metodēm.

Attēlā: Pieaugušo uzticēšanās zinātnei indekss un pieaugušo īpatsvars, kuri uzticas zinātniekiem, 2018. gads. Vidējais uzticēšanās zinātnei indekss (kreisā y ass) un to pieaugušo procentuālā daļa, kuri ziņo, ka uzticas zinātniekiem (labā y ass)

Attēlā uz kreisās y ass ir parādīts vidējais uzticības indekss zinātnei. Skaitlis uz labās ass parāda to pieaugušo procentuālo daļu (vecumā no 15 gadiem), kuri teikuši, ka uzticas zinātniekiem. Valstis ir sakārtotas dilstošā secībā atbilstoši uzticības zinātnei indeksam. 

Avots: Wellcome Trust (2018), Wellcome Global Monitor 2018

Latvijas dati izceļas ar salīdzinoši augsto uzticības zinātnei indeksu un trešo zemāko īpatsvaru pieaugušajiem, kuri uzticas zinātniekiem (20% Latvijā, 44% ES vidēji). 

Šonedēļ publicētajā Starptautiskā pilsoniskās izglītības pētījuma ICCS 2022 pirmo rezultātu ziņojumā “Jaunais atskaites punkts pilsoniskajā izglītībā Latvijā” sniegti aptaujas dati par astoto klašu skolēnu autoritātēm, kurām viņi uzticas. Gandrīz 50% skolēnu ir atbildējuši, ka zinātnieki ir starp autoritātēm, kurām skolēni uzticas. 

Ļoti ticams, ka skolēni ir zinošāki par to, kā darbojas zinātne un kāpēc zinātnieki mēdz mainīt savus uzskatus un rekomendācijas, parādoties jauniem faktiem un pierādījumiem. Prasmju ziņojums uzsver, ka ir pietiekams pamatojums saglabāt uzticēšanos zinātniskajai informācijai, pat ja zinātnieki var nepiekrist viens otram vai laika gaitā mainīt savus uzskatus. Zinātne attīstās un tā nav dogmatiska. Zinātnieki ir aizrautīgi skaidrojumu meklētāji un ir vērts uzticēties viņu aizrautībai. 



Projekta komandas vārdā,
ar sveicieniem
Viktors



Pārpublicējot atsauce obligāta



Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai".