sestdiena, 2023. gada 22. jūlijs

Aktualitātes starptautisko izglītības pētījumu projektā

Starptautisko izglītības pētījumu projekta apkārtraksts
par jaunumiem projektā un par aktualitātēm, kas saistītas ar
projekta pētījumiem, datiem un rādītājiem

Jaunais apkārtraksts skolotājiem, ko sagatavojusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija OECD, stāsta par to, kā atbalstīt skolēnu radošumu, par mākslīgo intelektu mācību klasēs, un empātijas lomu izglītībā. Aicinām lasīt un abonēt!

IEA ICCS ir Starptautiskais pilsoniskās izglītības pētījums, ko Latvijā īsteno pētnieki no Latvijas Universitātes  Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Izglītības pētniecības institūta. Viņi ir izveidojuši video saturu pilsoniskās izglītības jautājumos: “Kāpēc ir jāmācās skolā?”, “Kāpēc ir jāpiedalās pētījumos?”, “Kas ir pilsoniskā izglītība?”, “Kas ir ICCS?”. Šos video materiālus pedagogi var izmantot mācību procesā. Lai saņemtu paziņojumus par jauniem video, aicinām abonēt @PilsoniskaIzglitiba. Izveidoti ar vizuālie materiāli diskusijām ar skolēniem.

 

Grāmatu un burnīcu vāki un plakāti

IEA PIRLS ir Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums, kura jaunākie rezultāti prezentēti maijā. Eiropas Komisija (EK) pārskatā par Eiropas Savienības (ES) valstu PIRLS rezultātiem, kas saucas “Bērnu lasītprasme un labizjūta ES valstīs” (Children’s reading competence and well-being in the EU) uzsver – PIRLS jaunākais pētījums ir veikts pandēmijas laikā, un, lai gan mācīšanās attālināti visticamāk negatīvi ietekmēja lasītprasmes rezultātus 2021. gadā, skolēnu sniegumu kopš  iepriekšējā mērījuma 2016. gadā varēja ietekmēt arī vairāk citi faktori. EK ziņojums secina, ka (1) nevienā no ES valstīm starp 2016. un 2021. gadu nav bijusi lasītprasmes uzlabošanās, bet dažās no valstīm tā ievērojami kritusies, (2) dzimumu atšķirības lasītprasmes sasniegumos joprojām pastāv, un sociālekonomiskais statuss ir spēcīgs lasīšanas kompetences noteicējs (predictor), (3) bērnu labizjūta skolā ir saistīta ar PIRLS sniegumu. 

 

EK Izglītības sociālās dimensijas ekspertu tīkls (NESET) piedāvā ieteikumus skolām un skolotājiem fiziski un emocionāli veselīgas vides veidošanā un pāridarījumu novēršanā.


 

 Aktualitāšu apkārtraksts pieejams šeit.

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

 

sestdiena, 2023. gada 15. jūlijs

Bērna labbūtības vērtēšanas konceptuālais ietvars

 OECD ziņojums par to, kā mērāma bērnu labbūtība un to veicinošās politikas (Measuring What Matters for Child Well-being and Policies) rāda visaptverošu jeb holistisku pieeju. 

Kognitīvās zinātnes un psiholoģija pieņem, ka smadzeņu attīstības jutīgums agrīnā dzīves periodā pret vides stresa faktoriem, sākot no ieņemšanas brīža, būtiski ietekmē individuālos iznākumus (outcomes) visā dzīves garumā. Noteiktiem dzīves periodiem, neskatoties uz to, ka tie ir ierobežoti laikā, ir izšķiroša ietekme uz prasmju attīstību, nodrošinot “iespēju logus” būtiskiem attīstības procesiem. 

Ekonomiskā pieeja uzsver pašatdevi (self-productivity) un tās dinamiskus savstarpēji papildinošus procesus, proti, spējas (capabilities), kas izkoptas vai izveidotas vienā attīstības posmā, palielina iespējas iegūt citas spējas un prasmes vēlākos posmos – tas tiek dēvēts par pašatdevi. (Ie)spējas pastiprina gan sevi, gan bieži arī viena otru, piemēram, laba veselība veicina mācīšanos, kas savukārt var veicināt emocionālo drošību. Arī veselības zinātne pēta dažādus sociālos un bioloģiskos faktorus, kas bērna attīstības procesā savstarpēji ietekmējas. 

“Ekoloģiskā” pieeja cilvēka attīstībai (te piecu minūšu filma par to),  integrējot iepriekšminēto zinātņu atziņas, skata savstarpējās sakarības starp bērnu, viņa tuvāko vidi (t.i., ģimeni, skolu, vienaudžu grupām, apkārtni utt.), attālāku kontekstu (piemēram, vecāku darba apstākļiem), un plašāku kultūras un politikas kontekstu. Bērna labbūtību nav iespējams nodrošināt atsevišķi, piemēram, tikai ģimenē vai tikai skolā, vai tikai apstiprinot pareizus noteikumus. Ir nepieciešama laba saikne un pozitīva mijiedarbība starp dažādām vidēm. 

Un vide, kurā atrodas bērni, ietekmēs viņu dzīves sasniegumus. Piemēram, atbalstoša un iedvesmojoša vide palīdzēs veidot bērnos noturību un nodrošinās viņus ar nepieciešamajiem fiziskajiem, emocionālajiem un garīgajiem resursiem, lai pārvarētu grūtības, turklāt, lai pārvarētu tās bez pilnīgi nevajadzīga traumatisma. Vide arī var ietekmēt to, ko bērni vēlēsies dzīvē sasniegt, veidojot viņu vērtības, attieksmi un centienus. Cita starpā, par bērna vidi ziņojumā izskan tas, ko uzsver arī Latvijas vadošie lasītprasmes speciālisti: 

labas kvalitātes mijiedarbība starp mazuļiem un vecākiem, kas ietver bagātu valodas saskarsmi, lasot grāmatas un sarunājoties, ir galvenais, lai veicinātu labu valodas attīstību agrīnā vecumā.

Ekoloģiskā pieeja ir pamatā OECD piedāvātajai bērna labbūtības mērīšanai. Ziņojumā pieejams gan mērīšanas konceptuālā ietvara kopsavilkums, gan detalizētāks izklāsts, kura tulkojums lasāms šajās tabulās:




Atbilstoši šim ietvaram darbojas arī OECD Bērna labbūtības datu panelis, kas mēra un salīdzina bērnu labbūtību OECD dalībvalstīs. 

Ar sveicieniem
Viktors



Pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta


pirmdiena, 2023. gada 10. jūlijs

Pilsoniskā izglītība komiksos un video jeb vienkārši par sarežģīto

Starptautiskā pilsoniskās izglītības pētījuma IEA ICCS 2022 pētnieki no Latvijas Universitates,  Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes, Izglītības pētniecības institūta izsaka pateicību Latvijas vispārizglītojošām izglītības iestādēm, to vadītājiem, pedagiem un skolēniem par līdzdalību pētījumā, veltot laiku, aizpildot pētijuma anketas. Iegūtie dati ir pamats pētnieku tālākai darbībai.

Lai izteiktu pateicību par pētījumā ieguldītu laiku un veiksmīgu sadarbību IEA ICCS 2022 komanda ir izveidojusi YouTube kontu un uzfilmējusi pirmos video pilsoniskās izglītības jautājumos: “Kāpēc ir jāmācās skolā?”, “Kāpēc ir jāpiedalās pētījumos?”, “Kas ir pilsoniskā izglītība?”, “Kas ir ICCS?”. Šos video materiālus pedagogi var izmantot mācību procesā. YouTube konta saturs pieejams šeit.

Tāpat tika izveidoti pirmie vizuālie materiāli, kurus var izmantot, lai veidotu diskusijas ar skolēniem pilsoniskās izglītības jautājumos. Pirmie vizuālie materiāli ir izstrādāti kā grāmatu un burtnīcu vāki un plakāti par tādām tēmām kā kredīti, vēlēšanas un pienākumi. Šie materiāli pieejami lejuplādei pdf formātā šeit

 

Izveidoto materiālu idejas autore Nellija Repina

Vairāk par pētījumu lasi šeit.

Uz tikšanos jaunajā mācību gadā! Lai skaista vasaraa!

Ar sveicieniem,
Nellija un Ireta

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

 

trešdiena, 2023. gada 5. jūlijs

Lasītprasmes pētījuma dati atspoguļo sociālu problēmu

Pagājušajā nedēļā Īrijā notikusī starptautiskā izglītības pētniecības konference, par kuras norisēm lasiet, lūdzu, iepriekšējos bloga ierakstos šeit, šeit, šeit un vēl šeit, parādīja, cik ļoti izglītību pētošās pasaules uzmanība pievērsta lasītprasmes pētījuma PIRLS 2021 pirmajiem rezultātiem. Eiropas Komisijas analītiķi ir sagatavojuši kodolīgu pārskatu par Eiropas Savienības (ES) valstu PIRLS rezultātiem, kas saucas “Bērnu lasītprasme un labbūtība ES valstīs” (Children’s reading competence and well-being in the EU).  

Ziņojumā uzsvērts, ka PIRLS 2021 ir starptautiskā mērogā pirmais pandēmijas laikā veiktais skolēnu sasniegumu vērtēšanas pētījums, tādēļ tā rezultāti jāvērtē ar piesardzību. Diemžēl, mēs nekad lāgā neuzzināsim, vai un cik daudz sasniegumu izmaiņas starp 2016. gadu (kad veikts iepriekšējais novērtējums) un 2021. gadu ietekmējis Covid-19, un cik daudz kādi citi faktori: 

Lai gan pandēmija, visticamāk, negatīvi ietekmēja lasīšanas sniegumu 2021. gadā, izmaiņas starp 2016. gada un 2021. gada rezultātiem nevar izmērīt Covid-19 ietekmi uz tiem, jo: i) tās neļauj pētniekiem izveidot hipotētisku scenāriju ( t.i., kādi būtu rezultāti, ja pandēmijas nebūtu), ii) vairāki citi faktori laikā no 2016. gada līdz pandēmijas uzliesmojumam varēja ietekmēt lasīšanas sasniegumus 2021. gadā. (7. lpp.)


19 ES valstīs jaunais PIRLS pētījums, kā plānots, tika veikts ceturtās klases noslēgumā, bet piecās ES valstīs, to skaitā Latvijā, pandēmijas dēļ tas pārcelts uz piektās klases sākumu. Analītiķuprāt, tas padara neiespējamu abu valstu grupu salīdzināšanu savā starpā, kā arī otrās grupas valstu rezultātu salīdzināšanu ar saviem rezultātiem iepriekšējos PIRLS ciklos, kad vērtēti ceturto klašu skolēnu sasniegumi. Šāds secinājums šķiet ļoti kategorisks. Bet, kādi tad vēl ir ziņojuma galvenie secinājumi? 

Nevienā no ES valstīm starp 2016. un 2021. gadu nav bijusi lasītprasmes uzlabošanās, bet dažās no valstīm tā ievērojami kritusies. 

Dzimumu atšķirības lasītprasmes sasniegumos joprojām pastāv, un sociālekonomiskais statuss ir spēcīgs lasīšanas kompetences noteicējs (predictor). 

Bērnu labbūtība skolā ir saistīta ar PIRLS sniegumu, bet pāridarījumu (bullying) un neveselīgu situāciju izplatība liek celt trauksmi

Negatīvā saistība starp pāridarījumu biežumu un lasīšanas sniegumu ir ļoti spēcīga. Bērnu, kuriem tiek darīts pāri katru nedēļu, vidējie lasītprasmes rādītāji ES valstīs ir par aptuveni 40 līdz 85 punktiem zemāki, nekā to bērnu rādītāji, kuri nekad nav bijuši pakļauti pāridarījumiem Pieņemot, ka 30 punkti laika izteiksmē ir apmēram viens mācību gads, Latvijā tie ir 60 punkti jeb aptuveni divi mācību gadi. Dati nav pietiekami, lai secinātu par tiešu cēloņsakarību pāridarījumu ietekmei uz lasīšanas sasniegumiem. Cēloņsakarība var darboties arī pretējā virzienā, t.i., bērnus skolā apsmej un apceļ tāpēc, ka sekmes un lasītprasme ir vājas. Var būt arī situācijas, ka vājo lasītprasmi un pakļaušanu pāridarījumiem nosaka bērna sociālekonomiskais stāvoklis. Tomēr, kā raksta ziņojuma autori, vēstījums ir skaidrs: vājš sniegums un pāridarījumi mēdz iet roku rokā, un tādā pašā saistītā pieejā tie būtu arī jārisina. 

Iepriekš šajā vietnē jau rakstīts par sekošanu līdzi, kā pētījumu secinājumi tiek izmantoti lasītprasmes uzlabošanai. Pāridarījumi un vājās sekmes ir vēl viens samezglojums, kura kopīgai risināšanai ir jāseko līdzi. Par laimi, Latvijā ir izpratne, ka problēma jārisina, sadarbojoties izglītības, labklājības un veselības nozarēm. Taču, ar to ir par maz. Jāsadarbojas visai sabiedrībai, jo šis samezglojums ir visām ģimenēm un pieaugušajiem kopīgi risināms. Pāridarījumi un vardarbība caurauž sabiedrību un visas tās sfēras – gan privāto, gan publisko, - teikts drošu skolu vietnē Kanādā. Pāridarījumi notiek ģimenēs un tuvās attiecībās, bieži (lai gan ne tikai) tie izpaužas kā vardarbība pret sievietēm un bērniem. Mēs redzam pāridarījumus darbavietās un organizācijās, sportā, politikā un plašsaziņas līdzekļos, lai gan, ja iesaistīti pieaugušie, pāridarījumiem var būt arī citi nosaukumi.  

Vēl, citāts no austrāliešu rakstnieka Šenona Bērnsa (Shannon Burns):  

Ciktāl varu spriest, pieaugušie ir spiesti darīt visneiespējamākās un postošākās lietas, ko vien var iedomāties, un viņu bērnu uzdevums ir ar to samierināties, cik nu tie spēj.*


Ar aicinājumu darīt radošas lietas,
Viktors

P.S. Eiropas Komisijas Izglītības sociālās dimensijas ekspertu tīkla (NESET) ieteikumi skolām fiziski un emocionāli veselīgas vides veidošanā un pāridarījumu novēršanā.


* As far as I can tell, adults are compelled to do the most improbable and destructive things imaginable, and it’s their children’s job to come to terms with this however they can.

 

Pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz avotu obligāta.

otrdiena, 2023. gada 4. jūlijs

Projekta noteikumi ir solis tuvāk 0,002% investīcijai

Šodien projektam liela diena! Jā, mazi projekta svētki arī mūspusē. Lūdzu tik nepārprotiet, šeit nedevalvējam mūsu brīnišķos Dziesmu un deju svētkus, tomēr gaisā ir kopīgs svētku prieks, un tā nu sanāk, ka arī mēs ar lielu prieku šajā nedēļā sagaidījām sava starptautisko izglītības pētījumu un datu analīzes programmu projekta īstenošanas noteikumu pieņemšanu. Šeit rodami mūsu Ministru kabineta 2023. gada 4. jūlija noteikumi Nr. 374, atbilstoši kuriem strādāsim, lai arī turpmāk [līdz 2029. gada beigām] nodrošinātu Latvijas dalību starptautiskajos OECD un IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement – Starptautisko izglītības sasniegumu novērtēšanas asociācijas) pētījumos un datu analīzes programmās.

Mūsu noteikumu saturs vienā shēmā izskatās šādi (sk. zemāk attēlu), taču par struktūru svarīgāks ir tas, ka šie noteikumi palīdz nodrošināt turpināmību no iepriekšējā starptautisko izglītības pētījumu projekta, kas šogad noslēdzas (sk. vēl zemāk vienu attēlu, kas parāda mūsu pētījumu nepārtrauktību).

 
Ministru kabineta 2023. gada 4. jūlija noteikumu struktūrshēma

 

 
Starptautisko izglītības pētījumu un datu analīzes programmu turpināmības nodrošināšana

Ministru kabinetā mūsu ministre Anda Čakša uzsvēra galvenos ieguvumus (sk. zemāk vēl vienu attēlu) no šīs 6,8 miljonu eiro investīcijas, kur manuprāt būtiskākais ir tas, ka starptautiskie dati palīdz veidot scenārijus rīcībpolitikas lēmumu pieņemšanas procesam.

 

 
Galvenie ieguvumi no pētījumiem un datu analīzes programmām

Noslēgumā vēl viena tehniska tabula, kur redzam vien to, ka ļoti naski jāveic visas tālākās procedūras, lai līdz šī gada beigām pagūstam ar sadarbības partneriem gan noslēgt līgumus, gan arī samaksāt par jau padarīto darbu “uz krīta”.

Tāpēc – viss turpinās, neatliekot nevienu darbu. Projekta noteikumi ir solis tuvāk mūsu 0,002% no IKP investīcijai izglītībā.

Ar sveicieniem,
Dace

Pārpublicējot obligāta avota norāde.