Atsperoties no emuāra iepriekšējā (2. aprīļa) ieraksta temata par mākslīgo intelektu (MI) un prasmēm, un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veikto analīzi, salīdzinot MI un cilvēku prasmes, šoreiz aicinātu iepazīties ar OECD Politikas observatoriju mākslīgā intelekta jautājumos jeb OECD.ai. Vietne piedāvā bagātīgu informāciju par uzticības cienīgu (trustworthy) MI tehnoloģiju attīstības iespējām un pasākumiem, ko OECD valstis un partnervalstis veic, lai uzticēšanās tehnoloģijām būtu pamatotāka.
Vietnē var iesniegt informāciju MI uzticamības stiprināšanas rīku un metodoloģiju katalogam un iepazīties ar OECD MI principiem inovatīva un uzticama mākslīgā intelekta izmantošanā. Šie cilvēktiesībās un demokrātiskās vērtībās balstītie principi ir:
- iekļaujoša izaugsme, ilgtspējīga attīstība un labbūtība (well-being)
- cilvēkcentrētas vērtības un taisnīgums
- caurskatāmība un izskaidrojamība (explainability)
- veselīgums (robustness) un drošība
- pārskatatbildīgums.
Turpat ļoti palīdzīgs ir ar MI saistīto terminu skaidrojums.
Vietne piedāvā AI pētniecību raksturojošo starpvalstu datu vizuālizācijas, kā arī interaktīvus valstu datus par MI jomas attīstību. Nemierīgais, lēkājošais prāts pieķeras valstu MI pētījumu publikāciju skaita salīdzinājumam ar IKP uz vienu iedzīvotāju: Latvijas datu punkts nebūt nav tas mikroskopiskākais, taču pavisam nedaudz nedaudz atpaliek no Igaunijas un Lietuvas punktiem.
Detalizētāks katras valsts pētniecības iestāžu ieguldījums MI izpētē piedāvāts valstu informācijas un datu panelī. Latvijas datu panelī par MI pētniecības iestādēm labi redzams, cik ļoti sadrumstalots ir iestāžu ieguldījums. Varbūt nedaudz mazāku, taču līdzīgu resursu izkliedētību rāda Igaunijas un Lietuvas datu paneļi, tomēr spējot nodrošināt gandrīz divreiz lielāku publikāciju skaitu.
2. attēls: Latvijas iestāžu MI pētījumi
OECD.ai vietne noteikti iesakāma kā MI attīstības procesu informācijas un starptautiski salīdzinošo datu vizualizācijas avots.
Ar sveicieniem
Viktors