Gatavojoties Starptautiskā datorprasmju un informācijpratības pētījuma ICILS (International Computer and Information Literacy Study) rezultātu paziņošanas konferencei 12. novembrī, un, atskatoties uz 14. oktobra ICILS datu tālākizmantošanas plānošanas semināru, prieks par izglītības nozares pārstāvju, to skaitā izglītības pētnieku, lielo ieinteresētību gan pētījuma datu izmantošanas iespējās, gan datorpratības un algoritmiskās domāšanas mācīšanas jautājumos.
Seminārā īpaši uzrunāja pētnieku teiktais par algoritmiskās jeb skaitļojošās domāšanas mācīšanas iespējām bērniem jau agrā bērnībā, nodrošinot pamatu šīs prasmes attīstībai vēlāk skolas vecumā, kā arī pozitīvi ietekmējot citu domāšanas veidu attīstību.
Lai gan ICILS pētījuma ietvarā algoritmiskās domāšanas definējums skan nepavisam ne bērnišķīgi, proti - tā ir indivīda spēja atpazīt reālās pasaules problēmu aspektus, kas ir piemēroti skaitļošanas formulējumiem, un novērtēt un izstrādāt šo problēmu algoritmiskus risinājumus tā, lai šos risinājumus varētu izmantot darbā ar datoru, - pamati šāda veida domāšanai ir salāgojami ar pirmsskolas vecuma bērnu pamata prasmju attīstību. To atklāj arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD darba dokuments par algoritmisko domāšanu bērnu agrīnajā izglītībā (The State of the Field of Computational Thinking in Early Childhood Education).
Iepazīšanās ar algoritmisko jeb skaitļojošo domāšanu agrā bērnībā var ļoti atvieglot tās apguvi vēlākā vecumposmā. Pētnieki apraksta algoritmiskās domāšanas septiņas ‘spēcīgas idejas’ (powerful ideas), kas ir piemērotas, lai ar tām iepazītos mazi bērni. Šīs septiņas spēcīgās idejas nav saistītas ar kādu konkrētu programmēšanas vidi, bet drīzāk ar domāšanas ieradumiem. Šīs idejas ir: algoritmi, modularitāte, kontroles struktūras, reprezentācija, ierīces/programmnodrošinājums, projektēšanas process un atkļūdošana. Nosauktie jēdzieni ir definēti zemāk tabulā, kur arī attēlota to saistība ar pamata prasmēm, kuras bērni apgūst agrā bērnībā.
Tabula: Salāgojot algoritmisko jeb skaitļojošo domāšanu ar agrīnās bērnības pamata prasmēm
Avots: Bers, Kodēšana kā rotaļlaukums: programmēšana un skaitļojošā domāšana bērnu agrīnā izglītībā (Bers, Coding as a playground: Programming and computational thinking in the early childhood classroom, Routledge, New York, https://doi.org/10.4324/9781003022602)
Atsevišķi pētnieki pauž viedokli, ka algoritmiskās domāšanas apgūšana labvēlīgi ietekmē citu domāšanas veidu attīstību. Algoritmiskā domāšana ietver tādus domāšanas procesus kā abstraktā domāšana un efektīvu problēmrisināšanas stratēģiju izmantošana. Algoritmiskās domāšanas attīstīšana nozīmē veidolu vai formu atpazīšanu, konceptualizēšanu, plānošanu un problēmrisināšanu. Šādas prasmes būs noderīgas ne tikai datorprogrammu programmēšanā, bet arī citos kontekstos, piemēram, matemātisku problēmu risināšanā, lielu pasākumu plānošanā un organizēšanā, scenāriju rakstīšanā, un citās jomās.
Algoritmiskā domāšana un sociāli emocionālā attīstība
Agrīna bērnība ir izšķiroši svarīgs attīstības posms nepieciešamo sociālo prasmju apguvei. Maziem bērniem, kuri tikai sāk mācīties sadarboties un strādāt kopā ar vienaudžiem, daudzas skaitļojošās domāšanas pieejas iezīmes var izmantot, lai veicinātu bērnos sabiedriskuma attīstību. Piemēram, rīki, kas izstrādāti, lai ļautu vairākiem bērniem strādāt kopā vienā projektā (piemēram, robotikas komplekti, kas vienam bērnam ļauj konstruēt robotu, kamēr cits bērns to programmē) var efektīvi veicināt sadarbību un sociālo attīstību.
Atslēgtās (unplugged) darbības un produkti
Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir publicējusi ieteikumus par digitālo tehnoloģiju izmantošanu maziem bērniem. Vadlīnijās par fiziskām aktivitātēm, mazkustīgu uzvedību un miegu maziem bērniem PVO iesaka neizmantot ekrānus bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem, un tikai mazāk nekā stundu dienā bērniem 2 līdz 5 gadu vecumā. Viena no Atslēgtās datorzinātnes (Computer Science Unplugged) kustības pamatidejām - pirms bērnu iesaistīšanas datoru lietošanā un programmēšanas apguvē ir svarīgi, lai viņi apgūst algoritmiskās domāšanas pamatjēdzienus - kā sadalīt problēmas mazākās, vieglāk pārvaldāmās daļās (dekompozīcija), kā izstrādāt precīzus soļus šo problēmu risināšanai (algoritmi) un kā attēlot risinājumus kodā — tas ir izpētāms un apgūstams bez datora. Atslēgtās darbības liek uzsvaru uz skaitļojošās domāšanas veicināšanu, nevis koncentrējas uz konkrētas kodēšanas valodas sintakses apguvi. Piemēram, atslēgts datorzinātņu pasākums bērnudārzā var būt kreļļu kaklarotu izveidošana binārā ciparu kodā ar krellēm, kas apzīmē 1 un 0, vai arī simbolu izmantošana, loģiskā secībā sakārtojot pasakas, vai zemesriekstu sviesta sviestmaizītes pagatavošana, sekojot instrukciju kopumam jeb algoritmam.
Starp dokumenta nobeigumā ietvertajiem secinājumiem ir gan aicinājums investēt bērnu vecumposmu attīstībai atbilstošos rīkos, piemēram, arvien vairāk kļūst pieejamas robotikas saskarnes un platformas, kas paredzētas maziem bērniem. Programmējamie robotikas komplekti ļauj maziem bērniem praktiski izpētīt datorzinātņu pamatus.
Tāpat uzsvērts, ka bērniem jāpiedāvā tādi skaitļojošās domāšanas rīki, kas atbalsta bērnus kā tehnoloģiju radītājus, nevis kā to patērētājus. Ne visas tehnoloģijas ir vienādas - dažas ierīces ir paredzētas patēriņam (piemēram, televizori, pasīvās digitālās spēles), citas ir paredzētas radošumam (piemēram, atvērtās programmēšanas vides). Izvēloties atvērtus un radošus rīkus, piemēram, programmējamus robotikas komplektus un atvērtās programmēšanas valodas, var efektīvi atbalstīt mazu bērnu skaitļojošās domāšanas prasmes.
Pētījumi liecina, ka pirmsskolas izglītības pedagogiem nepieciešams atbilstošs un pastāvīgs atbalsts un mācības, lai pedagogi varētu bērniem agrīnā vecumā efektīvi veicināt algoritmisko domāšanu. Pirmsskolas darbiniekiem būs vajadzīgs arī pietiekami daudz laika, lai plānotu savu mācību programmu un atrastu veidus, kā jēgpilni integrēt algoritmisko domāšanu veicinošas spēles esošajā rotaļmācību programmā un aktivitātēs.
Vecāki, aprūpētāji un ģimenes ir pirmie bērnu rotaļu, mācīšanās un veselīgas attīstības skolotāji. Izglītības politikas veidotājiem būtu jāapsver ģimeņu iesaistīšana un resursi kā daļa no jebkuras jaunas mācīšanas iniciatīvas algoritmiskajā domāšanā.
Pamatprasmes veidojošie agrīnie bērnības gadi (vecumā no 3 līdz 8 gadiem) ir izšķiroši svarīgs laiks algoritmiskās domāšanas attīstīšanā. Agrīna saskarsme ar algoritmisko domāšanu ir svarīga arī no sociālās vienlīdzības perspektīvas, lai novērstu stereotipus un nodrošinātu visiem bērniem vienlīdzīgas iespējas attīstīt savu digitālo prasmi.
Viena absolūti svarīga lieta noslēgumā. OECD dokumentā minētās labāko paraugu pieejas algoritmiskās domāšanas attīstīšanā maziem bērniem jau vairākus gadus tiek īstenotas arī Latvijā. Sociālā tīkla Facebook grupā “Robotika bērnudārzos Latvijā” ir gandrīz divi tūkstoši dalībnieku. Algoritmiskās domāšanas mācīšanās iespējas, tādas kā mūsu bērniem Siguldā un Ventspilī, ir pieejamas arī Alūksnē, Daugavpilī, Saldū, Smiltenē, Rīgā, Liepājā, Skrīveros un daudzviet citur Latvijā. Ļoti svarīgi, lai tādas iespējas būtu visiem mūsu bērniem.
Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors
Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.
Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"