Izglītības datu gadagrāmatā “Īsumā par izglītību” (Education at a Glance) vienmēr ir pievērsta uzmanība arī pieaugušo dalībai izglītībā. Līdz šim bija iespējams starptautiski salīdzināt Latvijas pieaugušo dalības īpatsvaru, taču, pateicoties Starptautiskās pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas PIAAC pētījumam, jau nākamajā – 2025. gadā, – “Īsumā par izglītību” salīdzinājumu papildinās ar pieaugušo prasmju līmeņa dimensiju.
Salīdzinājums varēs ietvert, piemēram, pieaugušo nodarbinātības īpatsvaru gan atbilstoši iegūtās izglītības pakāpei, gan tekstpratības līmenim. Tāpat, būs iespējams salīdzināt prasmju izmantošanu darbā un darba produktivitāti, vai arī ieņēmumus atbilstoši prasmju līmenim. PIAAC programmas jaunā cikla dati, kas tiks publicēti 10. decembrī, sniegs iespējas daudzveidīgai izpētei, un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD analītiķi izmantos visas šīs iespējas. PIAAC datos balstītus salīdzinājumus nākamgad atradīsim gan “Īsumā par izglītību” ziņojumā, gan PIAAC pirmo rezultātu biezajos sējumos, kas ar noteiktu regularitāti tiks publicēti 2025. un 2026. gadā, gan prasmju pārskatā Skills Outlook, un citos dažāda formāta OECD dokumentos.
Tas, ka Latvijas pieaugušo iedzīvotāju prasmju dati būs atspoguļoti starptautiskajā salīdzinājumā, būs liels ieguvums, taču par vēl lielāku ieguvumu tas kļūs, kad pētnieki padziļinātā izpētē skatīs šos datus Latvijas kontekstā, radot pievienoto vērtību, kas palīdzētu lemt par labākajiem veidiem kā uzlabot Latvijas pieaugušo iedzīvotāju prasmes. Darbseminārs par PIAAC datu izmantošanas iespējam ir pamats iecerei, ka līdztekus OECD analītiķu veiktajiem salīdzinājumiem mums būs pieejamas arī Latvijas pētnieku rekomendācijas lēmumu pieņēmējiem, kas būs balstītas Latvijas PIAAC datu padziļinātā izpētē.
Darbseminārā tika arī uzsvērts, ka dati rāda pozitīvu īpatsvara pieauguma tendenci Latvijas pieaugušo iedzīvotāju dalībai izglītībā un mācībās, un līdz ar to savu prasmju attīstībā. Spilgts piemērs ir nodarbinātu pieaugušo dalība neformālajās ar darbu saistītajās mācībās lielajos uzņēmumos, kas nodarbina vairāk kā 249 darbiniekus. Šo pieaugušo īpatsvars Latvijas lielajos uzņēmumos ir visaugstākais, salīdzinot ar lielo uzņēmumu darbiniekiem citās Eiropas Savienības valstīs.
Attēlā: Nodarbināto pieaugušo dalība neformālās ar darbu saistītās mācībās atbilstoši uzņēmuma lielumam, 2022. gads
Valstis lejupejošā secībā atkarībā no 25-64 g. v. nodarbināto īpatsvara uzņēmumos ar 249 darbiniekiem un vairāk, kuri piedalījušies dažādās neformālās ar darbu saistītās mācībās.
Avots: OECD, 2023. gads, A7.4. tabula, A7.3. attēls.
PIAAC pieaugušo prasmju dati būs ārkārtīgi vērtīga papildus dimensija izpētē, kas palīdzēs lēmumiem par ieguldījumiem prasmju attīstībā.
Projekta komandas vārdā
ar sveicieniem
Viktors
Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.
Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"