ceturtdiena, 2023. gada 31. augusts

Inovāciju mērīšana jaunajā mācību gadā

 

Turpinot Daces uzsvērto jaunā mācību un akadēmiskā gada sākuma noskaņu, te pavisam īsi ieskicēti daži punkti no jaunā OECD ziņojuma par inovāciju mērīšanu izglītībā – Measuring Innovation in Education 2023: Tools and Methods for Data-Driven Action and Improvement. Ziņojums ir vērtīgs un informatīvi bagāts - te ierakstā tikai dažas no atziņām un aicinājums iepazīties ar tām nepastarpināti. 

Ne tikai izglītībā, bet tomēr īpaši arī izglītībā gaidām jauninājumus un pozitīvas pārmaiņas. Jauninājums pats par sevi negarantē procesu vai pakalpojumu uzlabošanos – to atzīst ziņojuma autori. Tomēr, daži procesi un prakse, piemēram, sadarbība ar ārējiem ekspertiem vai izmēģinājuma testu veikšana, visticamāk, nodrošinās labākus rezultātus. Tādu datu apkopošana var palīdzēt izglītības politikas veidotājiem un izglītības praktiķiem noskaidrot, vai tiek izmantota labākā prakse, un vai ir nepieciešami uzlabojumi. 

Lai gan inovāciju un pētniecības mērīšana vairumā nozaru ir ierasta prakse, izglītības nozarē tas vēl nenotiek. Tādējādi izglītības politikas veidotājiem ir maz informācijas vai pierādījumu, lai izstrādātu, īstenotu un uzlabotu inovācijas politiku izglītībā. 

Ziņojumā aprakstīti trīs galvenie veidi, kā mērāmas inovācijas izglītībā:
• Ziņojuma pirmā daļa apraksta aptauju pieeju inovāciju mērīšanā izglītībā.
Otrajā daļā aprakstīts laikmetīgs virziens izglītības inovāciju mērīšanā, izmantojot sociālo mediju datus.  
Trešā daļa veltīta valstu budžetu izdevumu izglītības pētniecībai un attīstībai salīdzinājumam.  

Noteikti visus interesentus aicinātu iepazīties ar trešajā sadaļā publicētajiem datiem par valstu izdevumiem izglītības pētniecībai. Lai gan Latvija ir priekšā abām pārējām Baltijas kaimiņvalstīm gan izglītības pētniecībai atvēlētā budžeta ziņā, gan skatot izglītības pētniecības budžetu uz izglītojamo (izmantots izglītojamo skaits visās izglītības pakāpēs 2020. gadā), taču, kā rāda ziņojuma autoru aprēķini, Baltijas valstu daļa pasaules izglītības pētniecības kopējā apjomā ir ļoti maza.  

Ziņojumā salīdzināti valstu budžeti izglītības pētniecībai arī ar citu ekonomikas jomu pētniecības un attīstības budžetiem. OECD valstis, piemēram, lauksaimniecības pētniecībai un attīstībai 2020. gadā atvēlēja vidēji trīs reizes vairāk valsts budžeta nekā izglītības pētniecībai.  

Šajā kontekstā lieliska ir šomēnes (augustā) izskanējusī ziņa par Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto lēmumu ieguldīt 4,5 miljonus eiro valsts pētījumu programmā “Izglītība”. Tas neapšaubāmi veicinās pētniecisko un analītisko kapacitāti Latvijā, tuvinās pētniecību izglītības praksei, stiprinās lēmumu pieņemšanu un darīs pieejamākus pētniecības rezultātus.  

Attiecībā uz ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā – svarīga atkāpe. Īpaši nozīmīgi attīstībai ir privāto uzņēmumu ieguldījumi pētniecībā. Dzirdēts, ka uzņēmēji tos nenorāda aptaujas dokumentos, jo veidlapu prasības nav bijušas aizpildītājiem draudzīgas, tādēļ šogad sperts solis labā virzienā un aptaujas dokumenti ir vienkāršoti. Nākamais solis šajā virzienā būtu sloga noņemšana no uzņēmējiem un reģistra datu izmantošana attiecīgās informācijas iegūšanai. 

Par to, cik svarīgi ir efektīvi izmantot pētniecības rezultātus neviens nav jāpārliecina, taču kā tuvināt pētniekus, lēmumu pieņēmējus un izglītības praktiķus koordinētai rīcībai – to analizē OECD īstenots projekts par izglītības pētniecības ietekmes stiprināšanu (Strengthening the Impact of Education Research).  

Viena no atziņām, ko jaunajā mācību gadā paņemt līdzi no jaunā inovāciju mērīšanas ziņojuma ir varbūt netipiska Latvijai, taču, cerams, tikai pagaidām netipiska: skolu un izglītības iestāžu vadītāji, kā arī politikas veidotāji pašvaldībās, kuri parasti ir pārmaiņu virzīšanas priekšgalā - viņi ir arī datu apkopotāji un izmantotāji, jo tieši viņi ir ieinteresēti pārmaiņās un inovācijās, kas tuvina konkrētu izglītības mērķu sasniegšanu, kā arī ieinteresēti, lai vienkārši radītu apstākļus uzlabojumu īstenošanai. 

Ar sveicieniem
Viktors 

    

Pārpublicējot, atsauce uz avotu obligāta.

Piemēra spēks – ne tikai ķivere uz galvas, bet arī grāmata rokās

Vakarrītā publicējot īso ierakstu par grāmatu skaita [mājās] ietekmi uz bērnu lasītprasmi, kolēģi ar smaidu tviterī jautā, vai tiešām tā būtu izšķiroša pazīme. Noteikti nē. Tā ir viena no ļoti daudzām pazīmēm, kas raksturo lasītprasmi veidojošo vidi, un ir tikai viens no faktoriem, kas atstāj ietekmi uz bērnu spējām un prieku lasīt.

Tad nu atkal gribējās ielūkoties PIRLS 2021 publiskajā datu bāzē un paskatīt, kā ir ar vecāku prieku lasīt – vai tā arī ir vides pazīme, vai arī kas nedaudz vairāk.


Avots: https://www.iea.nl/data-tools/repository/pirls 

Un, ja iepriekšējā emuāra ierakstā, bija smagi konstatēt to, ka attālinātajās lauku teritorijās (salīdzinot ar visiem citiem vairāk urbanizētiem teritoriālajiem iedalījumiem) liels grāmatu skaits mājās nebija atstājis sagaidāmo pozitīvo efektu, tad šoreiz tiešām prieks par to, ka attālinātajās lauku teritorijās lielu (46 punkti!) efektu uz to, kādi ir skolēniem lasītprasmes rezultāti, ir atstājis vecāku lasāmprieks! Kas uzliek atbildību visiem vecākiem – piemērs ar ķiveri, braucot ar velosipēdu, piemērs ar lasīšanu ikdienas plūdumā. Lai kopā izdodas un tad noteikti būs rezultāti!

Ar sveicieniem vēl augustā,
Dace

 

Pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta

Aktualitātes starptautisko izglītības pētījumu projektā

Starptautisko izglītības pētījumu projekta apkārtraksts
par jaunumiem projektā un par aktualitātēm, kas saistītas ar
projekta pētījumiem, datiem un rādītājiem

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izglītības jomas datu gadagrāmatas "Īsumā par izglītību 2023" (Education at a glance) publiskošana 2023. gada 12. septembrī plkst. 14:00. Aicinām sekot līdzi tiešraidei un uzzināt jaunākos datus par skolotāju algām, skolēnu mācību stundu slodzi obligātajā izglītībā, dzimumu līdzsvaru skolotāja profesijā un viedokļiem par sazvērestības teorijām – dati par visiem minētajiem un vēl daudziem citiem tematiem ir iekļauti šī gada ziņojumā. 

Savukārt Latvijas sadaļa no augstāk minētā ziņojuma, tiks iekļauta starptautiska profesionālās izglītības foruma "Prasmju planēta. Jauns skatījums uz tīklošanās potenciālu" (The Planet of Skills. Renewed Perspective on Networking Potential) programmā un klātienē notiks Ogres tehnikumā 2023. gada 26. septembrī, plkst. 15:00, piedaloties OECD Izglītības un prasmju direktorāta analītiķim Erikam Šarbonjē (Éric Charbonnier). Aicinām sekot līdzi tiešraidei un uzzināt arī detalizētus jaunākos datus tieši par profesionālās izglītības jomu.

Starptautiskā izglītības sasniegumu novērtēšanas asociācija aicina pieteikties izglītības pētījumu īstenošanai līdz 2023. gada 18. septembrim. 

2023. gada 31. augustā plkst. 15:00 ir iespēja noklausīties asociācijas prezentāciju par pieteikšanos.

Pirms mācību gada sākuma norit daudz motivējošu un arī informatīvi bagātīgu semināru, konferenču, diskusiju. Šeit piedāvājam informācijai:

– 2023. gada 23. augustā konferences "Vienoti mēs vienotā skolā" materiālus.

– 2023. gada 30. augusta Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdes materiālus, t.sk. audioieraksts, par skolu gatavību jaunajam mācību gadam.

Apkārtraksts skolotājiem, ko sagatavojusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija OECD, stāsta par to, kā atbalstīt skolēnu radošumu, par mākslīgo intelektu mācību klasēs, un empātijas lomu izglītībā. Aicinām lasīt un abonēt!

Aktualitāšu apkārtraksts pieejams šeit.

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

 

 

 

 

otrdiena, 2023. gada 29. augusts

Šurp grāmatas, uz skolu – es būšu teicamnieks!

Lai arī šobrīd visaktīvākā prioritāte ir Centrālās finanšu līgumu aģentūras atlases dokumentu salikšana, taču ņemot vērā, ka vakardien izdevās salikt pirmo melnrakstu līdz pašam galiņam [un atdot komentāriem kolēģiem, lai varam iesniegt līdz 6.septembrim palīdzošiem komentāriem no CFLA], šorīt tik ļoti gribas pateikt kaut ko pavisam nedaudz no lasītprasmes nesenā starptautiskā pētījuma (PIRLS2021).

Tik ierasts teiciens tiem, kam skola bija un ir un būs kaut kas īpašs un pacilājošs. Man veicas. Esmu augusi skolotājas ģimenē, un 1. septembris bez izņēmumiem ir mūsu ģimenes svētki.

Un šoreizīt tik vēlējos pacelt vienu vien attēlu. Par mīļajām grāmatām. Ir interesanti, ka starptautiskajā pētījumā skatās uz grāmatu skaitu mājās. It kā gribas teikt: "Vai tiešām, tiešām grāmatu skaitam ir nozīme bērna lasītprasmē?".. Taču dati rāda, ka ir gan. Vismaz lielākajā daļā Latvijas pilnīgi noteikti. Šķiet būtībā jau tomēr tas ir par ģimenes vērtībām. Grāmatu skaits varētu būt neliels, neliels spogulis tam, ka rūp šī brīnumu pasaule, šis labais informācijas avots, šis savas apziņas izziņas avots…

Avots: https://www.iea.nl/data-tools/repository/pirls 

Šoreiz vienīgā bilde [jo drīz jau sauc darbu duna] parāda, ka  gandrīz neatkarīgi no ģeogrāfijas tipa mājās ar vairāk grāmatām, arī bērnam lasīšanā ir labāki rezultāti. Tomēr attālinātajās lauku teritorijās Latvijā grāmatu skaits mājās nedod vien labākus rezultātus. Kaut kas vēl vajadzīgs klātu, lai sasniegtu labākus rezultātus.

Un tomēr – visā Latvijā ne vien lietus, “baltas lapas”, bet arī tūlīt, tūlīt jauns mācību gads! Lai tas sekmīgs, lai kopā ar grāmatām un saviem mīļajiem skolotājiem!

Ar sveicieniem,
Dace

 

Pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta

svētdiena, 2023. gada 13. augusts

Izklaidus pārdomas par izglītības sistēmu

Formālās izglītības sistēmu raksturo noteikti priekšraksti, piemēram, ir definēta kartība, kādā skolēni un studenti tiek uzņemti izglītības iestādēs un kādā kārto noslēguma pārbaudījumus, ir definēti sasniedzamie rezultāti un kritēriji, pēc kuriem vērtē apgūtās kompetences, ir noteiktas prasības skolotāju izglītībai un kvalifikācijai, u.tt. Gadu gaitā šie priekšraksti pamainās, tādēļ visvairāk izglītības sistēmā tiek sagaidīts no skolotājiem – augsta līmeņa profesionāļiem, kuri virtuozi spēj ikvienu izglītības standartu izmantot kā instrumentu, lai sasniegtu galveno – mācīt skolēnu (nevis mācību priekšmetu) un nodrošināt bērnus un jauniešus ar visām plaukstošai personiskajai un sabiedriskajai dzīvei nepieciešamajām kompetencēm. 

Izglītības sistēma ir atvērta, caurausta un mijiedarbojas ar visām ekonomiskajām, sociālajām, klimatiskajām, politiskajām, un diemžēl pat epidemioloģiskajām ietekmēm, kā arī saņem enerģiju no sabiedrības un indivīdu vērtībām. No izglītības sistēmas tiek sagaidīts, ka tā ir elastīga. Piemēram, ja valsts ekonomikai vairāk nepieciešami informācijas tehnoloģiju, dabaszinātņu, vai medicīnas profesionāļi, tad sistēma vairāk resursu atvēl to sagatavošanai. Vai arī, piemēram, tiek sagaidīts, ka izglītības sistēma pasargās bērnus no tāda uzvedības modeļa pārņemšanas, kas pašapliecināšanos saskata otra noniecināšanā, un mazinās sociālo audumu deldējošu stereotipu izplatīšanos vismaz izglītības iestādēs. 

Izglītības sistēmu sniegumu rāda starptautiskie salīdzinošie izglītības pētījumi. Zemāk tabulā Latvijas skolēnu snieguma rezultāti sagrupēti pēc tā, vai tie ierindojas virs pētījuma rezultātu skalas vidējā un OECD valstu vidējā līmeņa, atbilst vidējam līmenim, vai ir zem tā.

Jaunākajā lasītprasmes mērījumā 4. klasēm 2021. gadā (PIRLS 2021) Latvijas skolēniem 528 punkti, kas ir ievērojams samazinājums no 2016. gada 558 punktiem, tomēr augstāk par Vācijas (524 punkti), Slovēnijas (520 punkti), Francijas (514 punkti) un pētījuma dalībvalstu skalas vidējo. Matemātikas un dabaszinātņu kompetenču mērījums 4. klasēm 2019. gadā (TIMSS 2019) ierindoja Latvijas skolēnu sniegumu pētījuma dalībvalstu labākajā desmitniekā. Dabaszinātnēs Latvijas 15 gadus jauno skolēnu rezultāti (OECD PISA 2018) atbilst attīstīto valstu vidējam līmenim, matemātikā virs tā, bet lasīšanā – nedaudz zem.  Būtiski, ka izaugsmes domāšanas (growth mindset) mērījumā (OECD PISA 2018) Latvijas skolēnu rezultāti ir augstāki par attīstīto valstu vidējo. Attīstīto valstu vidējam līmenim atbilst Latvijas 15 gadus jauno skolēnu rezultāti finanšu pratībā (OECD PISA 2018) un globālajā kompetencē (OECD PISA 2018).  

Savukārt mērījumā par skolēnu prasmi savstarpēji sadarboties, risinot problēmas (OECD PISA 2015), Latvijas 15 gadus jauno skolēnu rezultāts bija zem OECD vidējā, bet pilsonisko kompetenču mērījumā 8. klašu skolēniem (ICCS 2016) Latvijas skolēnu rezultāts bija zemāks par citu Eiropas valstu skolēnu rezultātiem un zemāks, nekā pētījuma dalībvalstīs vidēji.



Attēlā: Latvijas un dažu valstu ICCS rezultātu salīdzinājums ir atspoguļots izmantojot standartizācijas formulu, t.i. rēķinot pret pētījuma vidējo un dalot ar standartnovirzi. Šī pieeja izmantota, lai salīdzinājumā ietvertu arī 1999. gadu ar atšķirīgu snieguma skalu. Latvijas skolēnu rezultāti uzlabojas no viena pētījuma cikla uz nākamo, taču vēl 2016. gadā bija zem pētījuma vidējās vērtības.  

Avots: Starptautiskās izglītības sasniegumu novērtēšanas asociācijas IEA dati un IZM aprēķini

 

Kritiskākais no starptautiskajiem rādītājiem Latvijai ir 15 gadus jauno skolēnu pāridarījumu indekss (OECD PISA 2018), ar vislielāko skolēnu daļu, salīdzinot ar citām attīstītajam valstīm, kuri vismaz dažas reizes mēnesī piedzīvojuši pāridarījumus skolā. Indekss signalizē par problēmām Latvijas skolēnu sociāli-emocionālajā kompetencē.  

Tādā veidā, primitīvi sagrupējot tabulā starptautiskos rezultātus, ir viegli padoties vienkāršākā secinājuma vilinājumam un teikt, ka Latvijas izglītības sistēmā acīmredzot ne tik labi veicas nodot skolēniem prasmi risināt problēmas, kopīgi sadarbojoties, kā arī prasmi vērtēt to, kas ir labs kopienas un sabiedrības uzplaukumam.  Starptautiskie dati rāda, ka matemātikas un dabaszinātņu kompetences Latvijas izglītības sistēma skolēniem nodrošina salīdzinoši labāk. Par to nebūtu jābrīnās, jo vismaz kopš 2008. gada pamatizglītībā tiek īstenoti īpaši mērķēti un finansēti pasākumi matemātikas un dabaszinātņu kompetenču attīstībai. (Vairāk par Latvijas veiksmes stāstu - Eiropas Komisijas publikācijā). 

Izglītības pētnieki, komentējot lasītprasmes pētījuma PIRLS 2021 Latvijas rezultātus, uzsver,  ka ikvienam skolotājam jābūt lasītprasmes skolotājam. Protams, sporta vai dabaszinību skolotājam nav jāīsteno valodas mācību priekšmeta programma, nē, taču katrs skolotājs motivē bērnus iedziļināties, spriest un vērtēt. Atvērtā sistēmā, kāda ir izglītības sistēma, viss ir savstarpēji saistīts. Tieši tāpēc ir tik svarīgs skolotāju savstarpējais atbalsts un sadarbība. Iedvesmu tam šovasar vēl var gūt, piemēram, iepazīstoties ar ekspozīciju par Eduardu Veidenbaumu muzejā Kalāčos, un uzzinot, ka dzejniekam ļoti patika rēķināt un popularizēt dabas zinātnes. Izcils avots starppriekšmetu saiknei. 

Ar sveicieniem
Viktors

 

Pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta