Ar kolēģiem runājām, ka esam sev pieticīgi iekustinājuši PISA (Starptautiskā skolēnu prasmju novērtēšanas programma) un PIAAC (Starptautiskais pieaugušo kompetenču novērtēšanas programmas pētījums) pētījumus, kā arī CERI (Izglītības pētniecības un inovāciju centrs) programmu, un tagad līdzsvaram nepieciešams pavisam nedaudz no TALIS (Starptautiskais mācību vides pētījums) jeb, kā īsi mēdzam teikt, – skolotāju vides pētījums. Sacīts-darīts! Taču nekur īsti nebūtu nonākuši, ja nebūtu profesionāla nozares virzītāja ieteikumi, ko pasaule jau labu redz ap mācīšanu un mācīšanos.
Un tā manās rokās nonāca arī John Hattie grāmata Visible learning. A synthesis of over 800 meta-analyses relating to achievement. Rodot arī internetā pieejamo materiālu, bija pietiekams impulss lasīt/iepazīt – ko mēs varam tuvāk aizķert savai Latvijai vai tieši – kā novērtēt to, kas ķeras vai ķertos Latvijā.
Senā, labā grāmata ir par skolotāja ietekmi savu skolēnu sasniegumos. John Hattie ir caurskatījis un standartizējis vairāk nekā 800 meta-analīzes, tos saliekot 252 ietekmes faktoros, kas izriet no skolēna, mājas [vides], skolas [vides], mācību satura, skolotāja, skološanas stratēģiju ietekmēm. Lieliski secinājumi, ka (i) risinājumi izaicinājumiem sakrīt skolēniem un skolotājiem, un tas, ka (ii) šāda meta-analīzes pieeja ir balstīta pavisam konkrētos pētījumos, un tie savukārt balstās uz konkrētiem datiem. Pētnieks apzināti izvēlējies ir tikai tos pāri par 50 tūkst. pētījumus, kuri balstās statistikā.
Nirstam!
Atkāpei nedaudz par grāmatas nosaukumu. Redzamais mācīšanās un mācīšanas process – tas savstarpēji redzams, jo to nevar neredzēt, jo tas notiek ar iedvesmu abās pusēs, ar risku abās pusēs 😊
Atkāpei nedaudz par pašu metodi. [Standartizētā] efekta apmēra [metode] = [skolēnu sasniegumu] vidējo starpība / standartnovirze. Teikšu – tiešām ērti. Vienotā vizualizācija to piedāvā vēl vieglāk uztvert, novērtēt, cik katrs no efektiem ietekmē skolēnu sniegumu.
Zinātnieks piedāvā sešas augstāk minētās prizmas [uzreiz gan pasakot, ka tas nenozīmē, ka citas ir mazāk svarīgas], taču šajā grāmatā tiek piedāvātas šīs: skolēns [bērns], mājas, skola, mācību saturs, skolotājs, skološanas pieeja. Grāmata palīdz izsekot tam, ko skolēnu rezultātu sniegumā sniedz katrs no tiem. Ņemot vērā apņemšanos par emuāra ierakstu īsumu, un to, ka šoreizīt vēlējāmies tuvāk apskatīt skolotāja ietekmes novērtējumus un ko varam darīt, izmantojot TALIS datus par Latviju, tad šoreizīt šeit tikai par skolotāja efektiem. Pārējie noteikti ienāks citās starptautisko izglītības pētījumu jomās.
Pārfrāzējot pētnieka atziņu, ka visi skolotāji ir ar ietekmi uz sniegumu, ja mēra no nulles, taču, – kā saskatīt lielāko efektu? Piemēram, skolotāja caurmēra ietekmi sniegumos vērtē ar 0,32. Kā šo rezultātu saprotam? Ja par vienu standartnovirzi pieaug skolotāja efektivitāte, tad apmēram par 1/3 (32%) vajadzētu pieaugt skolēnu sniegumiem.
Skolotāja pienesums skatīts ir no viņa izglītības, individuālās pieejas, sava mācību priekšmeta zināšanām, mācīšanas kvalitātes, attiecībām ar skolēniem, profesionālās karjeras, skolotāja gaidām, skolēnu nedalīšanas, skolotāja skaidrības. Vērts atzīmēt, ka skolotāja izglītībai (0,11) un sava priekšmeta zināšanai (0,09) ir vismazākā loma skolēnu sniegumā, bet individuālā pieeja (0,88), skolotāja skaidrība (0,75) un attiecības ar skolēniem (0,72) ir ar vislielāko efektu skolēnu panākumos.
Papildu tam, kas minēts grāmatā, profesora John Hattie mājaslapā pirmajā vietā ir skolotāju kopējā efektivitāte jeb ticība tam, ka viņiem ir spēks un jauda palīdzēt skolēniem mācīties arvien efektīvāk (1,57). Tas lielā mērā balstās viņu pašu ticību un pieredzi panākumu sasniegšanā. Tāpat arī tas, ka skolotājs novērtē sasniegto (1,29) un sniedz atgriezenisko saiti par skolēnu atbildi (1,29), ir ar būtisku ietekmi skolēnu sasniegumos.
Figure 11.1 A model of Visible teaching – Visible learning.
Šķiet grāmatas par redzamo mācīšanos kopsavilkums ir šajā 11.1. attēlā (238.lpp. un šeit sk. augstāk), taču šī ieraksta kopsavilkums [un profesionāļu padoms mums] tālakam darbam – ir izpētīt TALIS Latvijas mikrodatus, un tā soli pa solim skatīt, kā izskatās tie faktori Latvijas skolotājiem, kuri šeit vērtēti kā būtiski skolēnu sniegumā. Arī šeit gribas teikt: "Sacīts-darīts!", vai vismaz: "Sacīts-plānots-darīts!" 😊
Ar sveicieniem,
Dace