Tāpat kā pilsēta ar tās ielām, laukumiem un parkiem un šo pilsētu atspoguļojošā karte nav viens un tas pats, tāpat arī rādītāji vienkāršotā un standartizētā veidā atspoguļo ārkārtīgi komplicētus un dzīvus procesus. Sarežģīto un dzīvo procesu vienkāršošana un skaitliska standartizēšana padara iespējamu šo procesu mērīšanu un salīdzināšanu. Labā ziņa - tāpat kā kartes palīdz orientēties noteiktā apvidū, tāpat arī noteiktu jomu indikatori palīdz orientēties attiecīgajās jomās.
Pavisam drīzi, jau 10. septembrī, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija OECD publicēs jauno izglītības rādītāju gadagrāmatu “Īsumā par izglītību 2024” (Education at a Glance 2024). Šogad ar statistikas, kā arī kvalitatīvo datu un rādītāju palīdzību vairāk būs izgaismots taisnīgums (equity) OECD valstu izglītības sistēmās.
Gaidot jaunos rādītājus par taisnīgumu izglītībā, uzmanību piesaistīja 2019. gada decembrī publicētais Eiropas Savienības (ES) un OECD Sociālā taisnīguma indekss (Social Justice Index), kas arī stāsta par taisnīgumu izglītībā, turklāt salīdzinājumā starp ES un OECD valstīm.
Indeksa vietnē teikts, ka Sociālā taisnīguma indekss vērtē sociālās līdzdalības iespējas 41 ES un OECD valstī, pamatojoties uz 46 kvantitatīviem un kvalitatīviem kritērijiem. Indeksā aplūkotas sešas sociālā taisnīguma dimensijas: (1) nabadzība, (2) darba tirgus, (3) starppaaudžu taisnīgums, (4) veselība, (5) sociālā iekļaušana un nediskriminācija, un (6) izglītība.
Padziļināti par indeksu veidojošajām daļām varam lasīt ziņojumā “Sociālais taisnīgums ES un OECD” (Social Justice in the EU and OECD).
Latvijas kopējais indeksa rādītājs 5,21 ierindo to 33. vietā no kopumā 41 valsts. Divās no sešām sociālā taisnīguma dimensijām Latvija ierindota starp desmit pēdējām, ieskaitot pēdējo vietu veselības jomā. Divās dimensijās Latvijas vērtējums ir virs vidējā līmeņa. Viena no tām ir starppaudžu taisnīguma dimensija, kurā vērtēti vides veselības rādītāji, un otra – izglītības dimensija.
Izglītības dimensiju indeksā veido septiņi rādītāji:
- Izglītības politikas kvalitatīvs vērtējums, kas pamatots gan Ilgtspējīgas pārvaldības rādītājos, gan ekspertu vērtējumā par izglītības sistēmas spēju nodrošināt kvalitatīvu, vienlīdzīgu un efektīvu izglītību.
- Sociāli-ekonomiskā ietekme skolēnu sniegumā, ko mēra Starptautiskā skolēnu novērtēšanas programmas PISA.
- Valsts ieguldījums pirmsskolas izglītībā, procentos no iekšzemes kopprodukta (IKP).
- Iedzīvotāji 25-64 gadu vecumā, kuriem nav vidējās izglītības.
- Sieviešu/vīriešu attiecība 25-64 gadu vecumā, kuriem nav vidējās izglītības.
- Skolēnu īpatsvars, kuriem ir zemi sasniegumi PISA kompetenču testā (zem 2. līmeņa).
- Sociāli-ekonomiskā ietekme zemo sasniegumu skolēnu vidū (atbilstoši skolēnu sociāli-ekonomiskajam statusam).
2019. gada ziņojumā “Sociālais taisnīgums ES un OECD” Latvija ieņem salīdzinoši augstu vietu izglītības dimensijā, vērtējot izglītības sistēmas kvalitāti un taisnīgumu (12. vieta starp Eiropas un OECD valstīm). Latvijas izglītības sistēma ieņem 8. vietu vērtējot sociālekonomisko faktoru salīdzinoši zemo ietekmi uz skolēnu kompetenču sasniegumos. Procentuāli no IKP valsts izdevumi pirmsskolas izglītībai bija 0,80%, ierindojot Latviju 6. vietā. Turklāt darbspējīgā vecuma iedzīvotāji ir labi izglītoti – tikai 9,3% no tiem nebija vidējās izglītības (7. vieta).
Attēlā: Taisnīgums izglītībā Latviju ierindo 12. vietā starp OECD valstīm un 9. vietā starp Eiropas valstīm Sociālā taisnīguma 2019. gada indeksā. Avots: Social Justice Index.
Līdzīgā veidā izglītības kvalitāte nodrošina Latvijai augstāku vietu OECD 2020. gada labklājības indeksā Better Life Index. Latvijas skolēnu labais sniegums PISA kompetenču testā, kā arī zemais iedzīvotāju īpatsvars bez vidējās izglītības starp 11 indeksa dimensijām ļāva Latvijai pakāpties visaugstāk tieši izglītības dimensijas vērtējumā.
Savukārt tiesībzinātnē un antropoloģijā pamatots, rūpīgs skatījums uz rādītājiem un to raksturojums sniegts rakstā “Rādītāji kā globālās pārvaldības tehnoloģijas” (Indicators as Technologies of Global Governance).
Projekta kolēģu vārdā
ar sveicieniem
Viktors
Pārpublicējot, lūdzam norādīt avotu.
Projekts Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai"